W Koszalinie uczczono pamięć o Sybirakach
09 lutego 2024 | 13:48 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
W Koszalinie odbyły się w się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię. Pod Pomnikiem Ofiar Sybiru, przedstawiciele władz, diecezji, oświaty, związków kombatanckich i Związku Sybiraków, służb mundurowych – wzięli udział w apelu pamięci. W intencji zesłańców i ich rodzin modlił się w pobliskiej katedrze bp senior Edward Dajczak przewodnicząc Mszy świętej.
W kazaniu hierarcha wskazał na wartość pamięci, dzięki której w historii narodu wydarzeń ważnych nie da się ukryć na zawsze. ‒ Przychodzi czas, w którym wszyscy powinniśmy stanąć i pochylić się z szacunkiem nad tamtymi ludźmi, których los sprowadzono do poziomu nieludzkiego. Tamta ziemia, nazywana nieludzką, choć surowa, mocna, jednak nieludzką stała się za sprawą człowieka – zauważył hierarcha.
Podkreślił przy tym znaczenie nadziei, która powinna wytyczać ludzkie drogi, bez względu na dramatyczność ludzkich losów. ‒ Tak jak ludzie Synowi Bożemu zgotowali tak okrutny los, tak i ci, którzy nie potrafią dopatrzeć się miłości Boga, gotują podobny los człowiekowi – mówił bp Dajczak.
W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. Do czerwca 1941 r. władze sowieckie przeprowadziły cztery wywózki obywateli polskich różnych narodowości. Pierwsza, największa, objęła ok. 140 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.