Bp Jeż: Chory potrzebuje także wsparcia, troskliwości, uwagi – jednym słowem miłości
11 lutego 2024 | 15:29 | eb | Jadowniki Mokre Ⓒ Ⓟ
Chory człowiek oprócz terapii potrzebuje także miłości – powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas Mszy św. w Ośrodku Opiekuńczo-Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych. W placówce odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Chorego. Na modlitwie zgromadzili się chorzy, ich rodziny, dyrekcja i pracownicy ośrodka.
W homilii bp Andrzej Jeż mówił, że niekiedy dla chorych sama choroba nie jest jedynym źródłem cierpienia, bardzo trudne bywa też osamotnienie w chorobie, bycie zepchniętym gdzieś na margines życia społecznego.
– W chorobie zagrożona jest nie tylko integralność fizyczna człowieka, ale także jego wymiar relacyjny, intelektualny, uczuciowy i duchowy. Dlatego oprócz terapii chory potrzebuje wsparcia, troskliwości, uwagi – jednym słowem miłości – dodał.
Nawiązując do papieskiego orędzia pod hasłem „Nie jest dobrze, by człowiek był sam. Leczyć chorego poprzez leczenie relacji”, bp Andrzej Jeż mówił, że doświadczenie opuszczenia i samotności przeraża, okazuje się bolesne, a nawet nieludzkie.
– Nawet w krajach, które cieszą się pokojem i większymi zasobami, czas starości i choroby jest często przeżywany w samotności, a niekiedy wręcz w opuszczeniu. Ta smutna sytuacja jest przede wszystkim konsekwencją kultury indywidualizmu, która wychwala wydajność za wszelką cenę i kultywuje mit efektywności, stając się obojętną, a nawet bezlitosną, gdy ludzie nie mają już siły, by dotrzymać kroku – powiedział bp Jeż.
Biskup tarnowski mówił również w homilii o wartości życia. – Życie ludzkie jest «dobrą nowiną», jest darem od Boga, który należy strzec i chronić ze wszystkich sił, na każdym jego etapie. Prawo do życia jest źródłem wszystkich innych praw, bowiem bez niego człowiek traci wszelkie inne prawa – powiedział duchowny.
Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych działa od ponad 20 lat. To kompleksowa instytucja, która wspiera niepełnosprawne dzieci i młodzież. Znajdują się tutaj m.in.: Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, szkoły specjalne, Placówka Wsparcia Dziennego oraz Warsztat Terapii Zajęciowej, Zakład Rehabilitacji Leczniczej, organizowane są turnusy rehabilitacyjne.
W ubiegłym roku, z różnych form działalności ośrodka w Jadownikach Mokrych skorzystało ponad półtora tysiąca osób. W Zakładzie Rehabilitacji Leczniczej przeprowadzono ponad 34 tys. zabiegów. 160 osób skorzystało z turnusów rehabilitacyjnych.
Abp Józef Kowalczyk był inicjatorem budowy tego ośrodka w swojej rodzinnej miejscowości. Poświęcił on i otworzył placówkę w 2001 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.