Bp Włodarczyk: miłosierdzie nie wyklucza sprawiedliwości
17 lutego 2024 | 12:57 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Miłosierdzie nie wyklucza sprawiedliwości” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk na zakończenie „Drogi Krzyżowej wierszem śpiewanej” w wykonaniu zespołu Sanctus w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników. Nabożeństwo odbyło się w łączności z Dniem modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.
Ordynariusz podziękował za to, że mógł w tym czasie, miejscu i w tej wspólnocie „przejść po śladach Pana Jezusa”, które doprowadziły Go do ofiary krzyżowej. – W Jego męce, śmierci, zmartwychwstaniu jest nasze odkupienie. Staję jako pierwszy grzesznik pod krzyżem i biję się w piersi. Mówię: zmiłuj się Panie nade mną, oczyść moje serce. Mam odwagę spojrzeć na Jego krzyż, zobaczyć w zbolałych oczach światło nadziei, miłosierdzie, w którym jest ratunek. Miłosierdzie, które jest większe od największych grzechów i podłości – mówił.
Bp Włodarczyk wspomniał dzieci i młodzież – tych, którzy zostali skrzywdzeni przez osoby duchowne. – Nie da opisać się ich bólu. One zaufały, dały się prowadzić. Tym bardziej widzimy miłość miłosierną, która może przynieść im wewnętrzne uzdrowienie, oczyszczenie z bólu, odnowienie życia. Dlatego ta modlitwa, za którą dziękuję – mówił, prosząc również o miłosierdzie dla tych, którzy krzywdzili. – Nie oceniamy, chociaż miłosierdzie nie wyklucza sprawiedliwości, są konsekwencje złych czynów. Mówimy zarazem: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego”. W tym miejscu bardziej można usłyszeć naukę bł. ks. Jerzy Popiełuszki: „Nie daj się zwyciężać złu, zło dobrem zwyciężaj”. Ufam, że nasza modlitwa jest potęgą dobra, które przezwycięża zło” – zakończył.
Nabożeństwu przewodniczył proboszcz i kustosz sanktuarium – ks. prałat Józef Kubalewski. – Razem z Chrystusem pragniemy udać się w tę drogę, by razem z Nim zadośćuczynić za grzechy świata, za nasze własne grzechy, za grzechy Kościoła – wykroczenia seksualne, zdeprawowanie młodych ludzi. Chcemy wynagradzać wszelką krzywdę i prosić, by ci, którzy jej doznali, znaleźli siłę do podźwignięcia, również do przebaczenia – powiedział.
Przez rozważania czternastu stacji poprowadzili wiernych muzycy z zespołu Sanctus – Arkadiusz Szulc (założyciel, wokal, gitara), Mateusz Tumasz (gitara basowa), Przemysław Zieliński (gitara) i Karolina Bielińska-Słabińska (wokal). Grupa powstała w 2010 r., wykonując muzykę chrześcijańską w kościele św. Andrzeja Boboli w Dubeninkach. W marcu 2013 r. światło ujrzała pierwsza płyta „Bóg jest z nami”. We wrześniu tego samego roku zespół przeprowadził się do Gdańska, gdzie zaczął działać przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Owocna współpraca przyniosła dwie kolejne płyty: „Sanctus Kolędy”, a następnie w pełni autorski album „Poślij mnie”. Dziś Sanctus koncertuje w wielu miejscach w Polsce i za granicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.