Ponad 15 tys. osób podpisało petycję ws. lekcji religii
20 lutego 2024 | 15:57 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ponad 15 tys. osób podpisało internetową petycję o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Są wśród nich nie tylko katecheci, ale też rodzice oraz sami uczniowie powyżej 16. roku życia, w tym osoby innego wyznania niż rzymskokatolickie.
Autorki petycji, Elżbieta Cibor i Bernadetta Petrykowska, zwracają się w imieniu środowiska nauczycieli religii i innych środowisk wychowawczych, w tym rodziców oraz uczniów, o „niewprowadzanie zmian w prawie prowadzących do niewliczania ocen z przedmiotów religia/etyka do średniej ocen końcoworocznych, uzyskiwanych przez uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz utrzymania dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów”.
Odnosząc się do zapowiedzi ministerialnych oraz prac podjętych nad nowelizacją rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, w którym przewiduje się zmiany dotyczące oceny z religii, autorki petycji domagają się zachowania prawnego status quo w tej kwestii.
Uważają, że ocena z religii/etyki powinna pozostać na świadectwie jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu. Ocena ta powinna być wliczana do średniej ocen.
Ponadto w ich opinii ocena pełni rolę motywacyjną i informacyjną, „dlatego mamy obowiązek bronić prawa uczniów do jej posiadania oraz wliczania do średniej ocen”.
„Również ocena z religii/ etyki, zgodnie z podstawą programową, nie jest za formację. Forsowanie stanowiska usunięcia oceny z religii/etyki jest wyrazem nierównego traktowania uczniów uczęszczających na przedmiot o charakterze wyznaniowym” – brzmi jeden z postulatów.
Ks. Radosław Piotrowski: „tak” dla religii w szkole, ale wiele rzeczy trzeba przemyśleć na nowo
Ponadto autorki petycji uważają, że model religia lub etyka powinien zostać w Polsce wprowadzony jako standard edukacyjny oraz wyraz troski narodu o wychowanie człowieka wartościowego, a tym samym powinno się wykluczyć opcję, w której uczeń nie uczęszcza na żaden z tych dwóch przedmiotów, co ma miejsce obecnie.
Petycja powstała w środowisku katechetów z diecezji tarnowskiej, ale obecnie jest już rozpowszechniana w całym kraju. O jej podpisywanie apelują też m.in. wydziały katechetyczne kurii biskupich w Gdańsku i Krakowie oraz parafie w innych miastach, w tym z terenu archidiecezji wrocławskiej.
„Zwracamy się do rodziców, aby kierowali pytania do MEN w obronie lekcji religii przypominając o ich konstytucyjnym prawie do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami własnego sumienia” – apeluje wydział katechetyczny w archidiecezji gdańskiej.
Pod petycją podpisało się do tej pory prawie 15,5 tys. osób. Najwięcej podpisów złożyli mieszkańcy Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Jak wskazuje w rozmowie z KAI Elżbieta Cibor, są wśród nich nie tylko katecheci, ale i rodzice oraz sami uczniowie (aby złożyć podpis, muszą mieć ukończone 16 lat). Zainteresowanie wyraziły także osoby wyznania innego niż rzymskokatolickie, m.in. należące do Kościoła prawosławnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.