Kielce: obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
23 lutego 2024 | 18:43 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w bazylice kieleckiej odprawiona zostanie Msza św. Już o godz. 9:00 zapłoną znicze w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych, a o godz. 10:00 na Cmentarzu parafialnym Piaski w Kielcach nastąpi złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w Więzieniu Kieleckim.
„Środowiska Patriotyczne zapraszają na Mszę św. za Ojczyznę i Żołnierzy Wyklętych do bazyliki katedralnej w Kielcach” – czytamy na stronie internetowej diecezji kieleckiej,. Eucharystia odbędzie się o godz. 15:00.
Natomiast o 16:30, w ramach oficjalnych obchodów, przewidziano złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym Więzieniu Kieleckim.
O godz. 17:00 uroczystości przeniosą się pod Pomnik Armii Krajowej. Zaplanowano m.in. wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienie naczelnika Delegatury IPN w Kielcach, Apel Pamięci, salwę honorową, ceremonię złożenia wieńców i wiązanek, oraz pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Już 29 lutego w Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów w Starachowicach będzie miała miejsce prelekcja i pokaz multimedialny Marka Jończyka pt. „Żołnierze Wyklęci na Kielecczyźnie” w ramach starachowickich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z kolei 1 marca w Szkole Podstawowej im. Gustawa Kwiecińskiego w Osinach (gm. Mirzec) odbędzie się wystąpienie Pawła Żołądka dotyczące działalności gen. Antoniego Hedy „Szarego”.
Podobne wykłady IPN zaplanował m.in. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Armii Krajowej Korpus „Jodła” w Łącznej i w innych placówkach oświatowych.
Uzupełnienie stanowią wystawy. Od 1–7 marca w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Kielcach będzie prezentacja wystaw: „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” oraz „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946”.
Do 15 marca w Szkole Podstawowej w Mniowie można zobaczyć wystawę: „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45–1956”. Z kolei prezentacji sylwetki Łukasza Cieplińskiego będzie dotyczyła wystawa w Areszcie Śledczym w Kielcach. Przez cały marzec w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim będzie można poznawać wystawy: „Armia Krajowa” oraz „Witold Pilecki”
5 marca Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach zaprasza na wykład dr Michała Zawiszy dla młodzieży szkolnej pt. „Podziemie niepodległościowe w Polsce po II wojnie światowej”, a 6 marca na wystąpienie Edyty Krężołek dla młodzieży szkolnej pt. „Kim byli Żołnierze Wyklęci?”
Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy walczących z ramienia podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. Narodowe święto im dedykowane wynika z konkretnej daty: 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.