Jasna Góra – czuwanie przed peregrynacją Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej
11 marca 2024 | 14:42 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Dziś ostatnie czuwanie z tzw. nowenny miesięcy przed peregrynacją Obrazu Nawiedzenia Matki Bożej w archidiecezji częstochowskiej. Jest duchowym przygotowaniem na to szczególne spotkanie z Maryją i Jej Synem w parafiach i wspólnotach życia konsekrowanego, które rozpocznie się już za niespełna miesiąc, 6 kwietnia.
Programem przygotowań i dni nawiedzenia jest wezwanie: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin”. – W czasach, kiedy mamy problem z relacjami, tymi z Bogiem i ludźmi, potrzebujemy kogoś, od kogo możemy się ich uczyć – mówi ks. Adam Polak z Wydziału Duszpasterskiego Częstochowskiej Kurii.
– Tam, gdzie jest Matka, tam jest bezpieczeństwo, tam są dobre relacje. Tego szukamy i w Kościele to znajdziemy właśnie przy Maryi najpiękniej, najlepiej. W czasie zagmatwanych relacji, pogubionych, pozrywanych, rodzinnych, przyjacielskich, to Maryja objawia się nam tutaj jako pewien znak – mówił kapłan.
Ewa Piechowiak z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Częstochowie podkreśliła, że wierni wiążą wielkie nadzieje z czasem nawiedzenia Obrazu Matki Bożej. Symbolicznym jest fakt, że na jedenaście lat przed powstaniem tej parafii w 1991r. Obraz Nawiedzenia, przy którym gromadzili się ludzie na modlitwę, stał na miejscu, gdzie później wybudowano kościół. Myślę, że nawiedzenie jest potrzebne, aby ożywić ducha parafii i ożywić relacje między ludźmi. Ta obecność Maryi nas umocni – mówiła Piechowiak.
Metropolita częstochowski abp Wacław Depo w Liście „Maryja – nasze ocalenie”, wyraża nadzieję, że czas peregrynacji Obrazu Nawiedzenia stanie się okazją, by na nowo zaangażować się w budowanie chrześcijańskiej wspólnoty zakorzenionej w przeżyciu sakramentu pojednania i celebracji Eucharystii. „Wyrazem jedności i znakiem pragnienia, by nasze parafie, poszczególne grupy, ruchy i stowarzyszenia, jak i cały Kościół częstochowski, stawał się coraz bardziej wspólnotą życia i działania, będzie nasz udział w uroczystości rozpoczęcia Nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej w Wieluniu, 6 kwietnia 2024 r.” – zachęca abp Depo.
Metropolita częstochowski, przypomniał, że peregrynacja Obrazu Nawiedzenia niesie ze sobą konkretne zadania do zrealizowania przez duchowieństwo i wiernych i zaapelował: „dlatego nawiedzenie nie ma być tylko jakimś jednorazowym zrywem pełnym uczuć i wzniosłych obietnic, ale spotkaniem z Maryją, które zaowocuje wzrostem wierności Bogu w posłudze ewangelizacyjnej Kościoła”.
Uroczystości rozpoczęcia peregrynacji w znaku Obrazu Nawiedzenia odbędą się w Wieluniu 6 kwietnia 2024 r. W tym dniu o godz. 10.30 Obraz zostanie powitany przy Bramie Kaliskiej i procesyjnie zostanie przeniesiony na miejsce liturgii, na Plac Legionów, gdzie już od godz. 10.00 będzie trwać modlitewne oczekiwanie. Następnie o godz. 11.00 będzie sprawowana uroczysta Eucharystia z udziałem biskupów z całej Polski.
Ponad roczny czas nawiedzenia w Kościele częstochowskim zakończy 2 maja 2025 r.
Idea peregrynacji narodziła się w trudnym dla Kościoła czasie. W latach 1953-56 kard. Stefan Wyszyński opracował program duchowego przygotowania narodu do Milenium Chrztu Polski. Jego istotną częścią stała się peregrynacja rozumiana jako wejście Maryi w codzienne życie społeczeństwa.
Kopię Obrazu Jasnogórskiego poświęcił i pobłogosławił uroczyście 14 maja 1957 r. papież Pius XII. Jak później powiedział Prymas Wyszyński do wiernych na Jasnej Górze (26 sierpnia 1957 r.), „Obraz ten ma wędrować po Polsce jako widomy znak łączności katolickiej Polski ze Stolicą Świętą przez Maryję Jasnogórską”.
Peregrynacja odbywała się nawet pomimo „uwięzienia” Obrazu Nawiedzenia w czerwcu 1966 r. Symbolicznie pielgrzymowały wówczas: pusta rama, Ewangeliarz i świeca. Obraz powrócił na trasę po jego skrytym wywiezieniu z Jasnej Góry do Radomia 13 czerwca 1972 r. Pierwszy etap Nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce zakończył się w 1980 r.
W związku z Jubileuszem 600-lecia Jasnej Góry w 1982 r. Episkopat zdecydował o tygodniowym Nawiedzeniu w poszczególnych katedrach wszystkich diecezji w Polsce.
Od 3 maja 1985 r. trwa tzw. druga peregrynacja powszechna po polskich parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.