W Baranowiczach nie ma zgody władz na Drogę Krzyżową
13 marca 2024 | 19:28 | st | Baranowicze Ⓒ Ⓟ
Pomimo, że prowadzone ulicami miasta w piątą niedzielę Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej weszło już do tradycji Baranowicz, białoruskie władze tym razem nie wydały zgody na to wydarzenie, które zaplanowano na 17 marca.
Nie ma oficjalnych informacji na ten temat, a powód odmowy nie został podany do wiadomości, ale temat ten jest omawiany, a mieszkańcy spekulują, czy decyzja ta nie jest związana z faktem, że tego samego dnia w centrum dzielnicy planowane są masowe uroczystości „Zapusty”.
Droga Krzyżowa ulicami miasta stała się swoistym znakiem rozpoznawczym kultury duchowej Baranowicz. W majestatycznej procesji setki wiernych przechodziły przez centrum miasta, rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Mężczyźni nieśli na ramionach duży, ciężki krzyż – znak zbawczej męki i śmierci Jezusa Chrystusa, wierni modlili się za Kościół, swą ojczyznę i różne grupy ludzi.
Jednak w tym roku piąta niedziela Wielkiego Postu dla katolików zbiegła się z ostatnim dniem przed rozpoczęciem Wielkiego Postu u prawosławnych. Na tę datę zwykle zaplanowane są obchody zapustów, które jednak nie mają niemal nic wspólnego z chrześcijaństwem – co więcej, podczas takich wydarzeń praktykowane są rytuały pogańskie. Program zapustów w Baranowiczach obejmuje spalenie kukły, a także różne rozrywki, konkursy i wystawy.
Władze mogły nie dojść do porozumienia w sprawie proponowanej trasy Drogi Krzyżowej, która zwykle rozpoczyna się od kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, znajdującego się w pobliżu Parku 30-lecia Komsomołu, gdzie uroczystości będą odbywać się od rana do wieczora w niedzielę.
Najwyraźniej nie ma już czasu na zaplanowanie innej trasy i złożenie nowego wniosku – gdyby sprawa została rozpatrzona wcześniej, być może udałoby się ją rozwiązać pozytywnie. Byłby też czas na poprawienie ewentualnych nieścisłości formalnych, na które władze mogły się powołać w negatywnej odpowiedzi na wniosek o organizację imprezy – uważają katolicy w Baranowiczach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.