Apostolstwo Dobrej Śmierci u św. Jana Kantego
17 marca 2024 | 08:00 | Kęty, rk | Kęty Ⓒ Ⓟ
„Świat potrzebuje dziś tej głębokiej nadziei, którą możemy przekazywać poprzez nasze życie i modlitwę” – zaakcentował duszpasterz krajowy Apostolstwa Dobrej Śmierci ks. Zbigniew Rycerz MSF podczas dnia skupienia bielsko-żywieckich wspólnot ADŚ, który odbył się 16 marca br. w Kętach. Do kęckiego sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i kościoła związanego z miejscem urodzenia św. Jana Kantego przybyli członkowie ADŚ z różnych zakątków Podbeskidzia. Wzięli oni udział we Mszy św. wysłuchali konferencji, wzywali Ducha Świętego, odmówili Różaniec i koronkę do Bożego Miłosierdzia. Na koniec uczcili relikwie zmarłego 550 lat temu świętego.
Zdaniem bielsko-żywieckiego moderatora ADŚ ks. Marcina Wróbla, spotkanie ze św. Janem Kantem było okazją do „scalenia spękanego serca” i „wlania na powrót nadziei, która jest łaską Bożą, płynącą od samego Chrystusa Pana”.
Duchowny wygłosił specjalną konferencję o dojrzewaniu św. Jana Kantego do wieczności. Wskazał na „kamienie milowe” jego żywota, kiedy Kanty dojrzewał do świętości, „do spotkania w sposób pełny twarzą w twarz ze swoim Stwórcą”.
„Jednym z takich szczególnych momentów jest brama, którą przekracza każdy człowiek – brama śmierci. Jako Apostolstwo Dobrej Śmierci możemy spojrzeć na św. Jana Kantego i zaczerpnąć z tego niesamowitego skarbca jego stylu życia” – stwierdził.
Przypomniał, że duchowa droga średniowiecznego teologa prowadziła przez naukę, modlitwę i ofiarę, „aż do momentu, kiedy przed Panem, którego tak gorliwie służył, oddał swój ostatni oddech”.
Mszę św. sprawował, w asyście kilku kapłanów, ks. Zbigniew Rycerz MSF z Górki Klasztornej. W kazaniu zwrócił uwagę, że Jan Kanty był człowiekiem o dobrym sercu, a piękno, jakie w sobie nosił, promieniowało na zewnątrz. „Dobro, które nosimy w naszym wnętrzu, jest naszą odpowiedzią na dar stworzenia, na obecność Boga w naszym sercu. Nie chodzi o obnoszenie się z tym dobrem, lecz o to, że, nawet jeśli nikt nie widzi, ono jest w nas, gotowe do działania” – wytłumaczył.
Podkreślił, jak duże znaczenie ma życie słowem Bożym, jego czytanie i kontemplacja. Dodał, że w ten sposób naprawdę przemieniamy siebie i stajemy się głosicielami Bożej prawdy.
Kard. Parolin: pierwszym warunkiem negocjacji rosyjsko-ukraińskich jest zaprzestanie agresji
„Słowo Boże było dla św. Jana Kantego źródłem siły, co przekładało się na jego uczynki miłosierdzia. Dzięki temu dzielił się Bożą prawdą z innymi i owocował miłosierdziem. Jako apostołowie dobrej śmierci pragniemy wydawać owoce w naszym życiu, obdarowując innych tą prawdą życia wiecznego” – zaznaczył. „Świat potrzebuje dziś tej głębokiej nadziei, którą możemy przekazywać poprzez nasze życie i modlitwę. Poprzez trwanie przy Bogu, poprzez wytrwałość w działaniu na Jego rzecz możemy przemieniać świat” – zapewnił.
Gospodarzem spotkania był kustosz i proboszcz parafii śś. Małgorzaty i Katarzyny ks. Zbigniew Jurasz, który opowiedział pielgrzymom o kęckich korzeniach św. Jana Kantego oraz o trwającym w diecezji jubileuszu związanym z 550. rocznicą śmierci tego najsłynniejszego kęczanina.
Apostolstwo Dobrej Śmierci działa w około 70 parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. ADŚ pielgrzymuje do Pierśćca oraz sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. Główna siedziba ADŚ znajduje się w Tinchebray we Francji. 30 maja 1987 r. w najstarszym sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej kard. Józef Glemp oficjalnie zatwierdził polską filię stowarzyszenia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.