Bp Włodarczyk: nosimy w sobie o wiele więcej niż samą tylko biologię
17 marca 2024 | 17:22 | jm | Bydgoszcz-Licheń Ⓒ Ⓟ
„Nosimy w sobie o wiele więcej niż samą tylko biologię” – mówił w Licheniu bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św. w ramach rekolekcji dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
W swoich rozważaniach ordynariusz diecezji bydgoskiej postawił pytanie: czym więc jest życie? – Czyż nie ciągłym rozwojem, wstępowaniem wyżej i sięganiem dalej? – mówił, odnosząc się do niedzielnego słowa Bożego. – Umieranie ziarna rodzi nowe życie. Tak i w człowieku – życie podlega prawu ciągłego rozwoju. Dlatego troszcząc się o życie ciała, trzeba doskonalić wszystkie możliwości ducha – mówił.
„Dopiero – jak dodał bp Włodarczyk – gdy w sercu rodzi się wiara, nadzieja i miłość, można powiedzieć, że człowiek dotknął poziomu najwyższego” – stwierdził, dziękując uczestnikom rekolekcji, że pomimo wielu obowiązków znaleźli czas na doskonalenie ducha.
W pierwszej turze rekolekcji uczestniczyło aż 170 mężczyzn, którzy pełnią funkcję nadzwyczajnych szafarzy w różnych wspólnotach parafialnych na terenie diecezji bydgoskiej.
Pierwszego dnia, podczas Drogi Krzyżowej, uczestnicy rozważali Mękę Pana Jezusa i cierpienia, które przeżywał Zbawiciel, a w czasie Mszy św., na podstawie duchowego testamentu Ojca Świętego Benedykta XVI, zostało wyjaśnione, co znaczy być „bezpiecznym od wszelkiego zamętu”. Drugiego dnia rekolektanci rozważyli tajemnicę cierpienia i szukania jego sensu w dziele Jezusa Chrystusa oraz zapoznali się z aspektem praktycznym wizyt u osób chorych. Ostatniego zapoznali się z tym, jak chorzy, od strony psychologicznej, przeżywają cierpienia i w jaki sposób można im w tych trudnych chwilach towarzyszyć.
Rekolekcje odbywały się pod opieką ks. dr. Mateusza Nowaka i ks. Karola Rawicza-Kostro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.