Kraków – modlitwa o opiekę św. Józefa nad wszystkimi mężami i ojcami miasta
19 marca 2024 | 22:01 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– W osobie Józefa mamy dowód na to, że warto żyć dla celów, które nie od razu są osiągalne, a na pewno nie są od razu widzialne – mówił abp Marek Jędraszewski w sanktuarium św. Józefa – Obrońcy Miasta Krakowa modląc się o opiekę św. Józefa nad wszystkimi mężami i ojcami miasta Krakowa.
Metropolita krakowski przypomniał, że św. Józef został patronem Krakowa w 1715 roku, w czasach różnego rodzaju klęsk i epidemii. – Wybrano Józefa jako szczególnego protektora i obrońcę miasta Krakowa, by strzegł, by bronił, by dawał otuchę i nadzieję – mówił duchowny zwracając uwagę, że dziś są inne motywy przyzywania orędownictwa św. Józefa. Wskazał na kryzys męskości, wielką liczbę rozwodów i zdrad małżeńskich, pochwałę egoizmu i tzw. samorealizacji, za czym kryje się lekceważenie tragicznego losu dzieci rozdartych między matką a ojcem. Hieraracha zaznaczył, że św. Józef jest wzorem poszukiwania domu, bezpieczeństwa dla swoich najbliższych.
Abp Jędraszewski, przywołując kolejne sceny z Ewangelii zauważył, że Józef był człowiekiem milczenia i cichej pokory. Wskazał na paradoks zauważony przez kard. Josepha Ratzingera, który pisał, że Józef, jako człowiek odznaczający się prostotą, cichością i wytrwałością, miał więcej do zaoferowania Maryi i Jezusowi niż wszyscy „mędrcy tamtych czasów i możni życia politycznego”.
Metropolita krakowski zwrócił uwagę na szczególny schemat życia duchowego św. Józefa. Mianowicie, na rzeczywistość patrzył najpierw przez pewien namysł – najpierw była meditatio, a dopiero później działanie – actio.
– W osobie Józefa mamy dowód na to, że warto żyć dla celów, które nie od razu są osiągalne, a na pewno nie są od razu widzialne – powiedział abp Jędraszewski zaznaczając, że to jest prawdziwą oznaką męskości.
Jako najwspanialszą cechą Józefa wskazał odpowiedzialność za innych, w której skupiają się wszystkie wcześniejsze: męskość, sprawiedliwość, odwaga, roztropność.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.