Bp Chudzio: czy w naszej wewnętrznej świątyni mieszka prawdziwy Bóg?
20 marca 2024 | 12:19 | pab | Przemyśl Ⓒ Ⓟ
Czy w naszej wewnętrznej świątyni mieszka jeszcze prawdziwy Bóg, czy nie przypadkiem taki, którego sami sobie stworzyliśmy? – pytał bp Krzysztof Chudzio 19 marca podczas marca Mszy św. odpustowej w Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela w Przemyślu.
Bp Krzysztof Chudzio stwierdził, że Pan Bóg zawsze obficie posyła swoją łaskę, ale człowiek, mimo iż twierdzi, że jej potrzebuje, to najczęściej zamyka się na jej działanie. – Dlaczego tak jest? Bo nie wierzymy, że ją otrzymamy. A jak wierzymy, to boimy się ją przyjąć, bo nie ufamy Bogu. Chcemy taką, jaką sobie wymyśliliśmy, a nie taką, jaką chce dać Pan Bóg – mówił.
Biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej zwrócił uwagę, że współcześnie najczęściej oczekujemy od Boga łask w postaci uzdrowienia z choroby fizycznej, znalezienia pracy, czy rozwiązania jakiegoś problemu. Tymczasem – jak przekonywał – Bóg chce obdarzać ludzi „łaską, której może się nie spodziewamy”, czyli łaską nawrócenia, „zwrócenia się ku Niemu”.
Nawiązując do postaci patrona dnia, św. Józefa, kaznodzieja przypomniał, że Biblia nazywa go człowiekiem sprawiedliwym, co oznacza człowieka zakochanego w Bogu. – On pełni wolę Bożą nie tylko dlatego, że tak nakazuje prawo, ale dlatego, że pełnienie woli Bożej sprawia mu radość, ponieważ w tym prawie widzi obecność Boga i Jego miłość. On chce słuchać Boga, bo ufa mu bezgranicznie – powiedział.
Bp Chudzio zachęcał, żeby poszukać odpowiedzi na pytania, „czy chcemy i czy mamy odwagę przyjąć łaskę, która zawsze będzie wymagać wejścia na drogę umacniania wiary, oczyszczania jej i współpracy z Bogiem?”.
– Niestety częściej jest tak, że wolimy zamykać się w sobie, iść do kościoła i w sumie szczerze podziwiać Pana Boga – i tak jak dzisiaj św. Józefa – ale tylko podziwiać. Czujnie strzeżemy też świątyni swego serca, aby przypadkiem nie trzeba było czegoś zmienić, bo udało nam się płynący stamtąd głos dostosować do sytuacji świata, w którym żyjemy – zauważył.
– Tylko nie wiadomo czy w naszej wewnętrznej świątyni mieszka jeszcze prawdziwy Bóg, czy nie przypadkiem taki, którego sami sobie stworzyliśmy? Czemu polegliśmy pokusie pójścia na kompromis z tendencjami świata i z jego obecnie dziwną kulturą, kosztem chrześcijańskiej prawdy i wierności Jezusowi? – mówił dalej kaznodzieja.
Za przykład podał pochwałę, a nawet zachętę rodziców na związki niesakramentalne swoich dzieci. – Wielu rodziców milczy wobec niewłaściwego grzesznego życia swoich dzieci, ponieważ „nie chcą stracić swoich dzieci”. A tymczasem, jeśli akceptujemy niemoralne zachowania, zwłaszcza u dzieci, utwierdzamy ich w drodze do piekła. Nie możemy tego robić – podkreślił bp Chudzio.
Stwierdził, że „przewartościowanie i nadawanie odmiennych znaczeń temu, co dobre i złe, stało się specyficzną cechą naszych czasów”. – I już mało na to reagujemy – nadmienił.
Sanktuarium św. Józefa Wychowawcy i Opiekuna Zbawiciela znajduje się w kościele św. Józefa księży salezjanów w Przemyślu. Zostało ustanowione w uroczystość Bożego Ciała, 8 czerwca 2023 r., dekretem abpa Adama Szala, w roku jubileuszu 100-lecia parafii. Jest to pierwsze w archidiecezji przemyskiej sanktuarium poświęcone św. Józefowi.
Parafia św. Józefa w Przemyślu została erygowana 18 listopada 1923 r. Tego dnia kościół został poświęcony przez biskupa św. Józefa Sebastiana Pelczara.
Od początku parafią opiekują się księża salezjanie, którzy przybyli do Przemyśla w 1907 r. za sprawą bp. Pelczara. Pierwszym przełożonym był ks. August Hond, późniejszy kardynał i Prymas Polski.
Świątynia utrzymana jest w stylu neogotyckim. Uwagę zwraca ołtarz główny przypominający ten z bazyliki mariackiej w Krakowie oraz posadzka i polichromia kościoła. Kościół mariacki przypomina także na zewnątrz strzelista 62-metrowa wieża, zwieńczona krzyżem.
W centrum ołtarza głównego znajduje się figura św. Józefa, a po obu stronach obrazy autorstwa przemyskiego malarza Mariana Strońskiego. Przedstawiają one nazaretański dom św. Józefa oraz śmierć świętego patrona, przy którym wiernie trwają Pan Jezus i Matka Boża.
Kościół oraz ołtarz główny został konsekrowany 6 listopada 1927 roku, a pierwszą Mszę św. odprawił jego fundator biskup Anatol Nowak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.