W rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego zajrzyj na plan filmowy
21 marca 2024 | 17:29 | Panteon Górnośląski/mw/ak | Katowice Ⓒ Ⓟ
Ślązak, Polak, Europejczyk – w niedzielę 24 marca mija 103. rocznica urodzin ks. Franciszka Blachnickiego. Producenci filmu fabularnego o losach charyzmatycznego kapłana zapraszają z tej okazji do zajrzenia na plan filmowy poprzez specjalnie przygotowane dla publiczności relacje audio i video.
Jak wyglądała praca ekipy filmowej, nagrywającej w zimowej aurze sceny rozgrywające się w środku lata? Czy wybrany na potrzeby filmu dom dla uczestników wyjazdów oazowych przypomina ten z podkarpackiego Krościenka, który pamiętają pierwsi „oazowicze”? Między innymi na te pytania można znaleźć odpowiedź przyjmując zaproszenie producentów do zajrzenia za „filmowe kulisy”.
Vodcast z relacją z planu filmowego dostępny na kanale YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=qQocqP25mTQ
Podcast z relacją z planu filmowego dostępny na kanale YouTube (premiera tego materiału online 24 marca 2024 r. – prosimy o niepublikowanie podcastu i linku do niego wcześniej): https://youtu.be/cHW6zQRdEQA
Na pierwszym, próbnym dniu zdjęciowym (8 grudnia 2023 r.) w Chorzowskim Parku Etnograficznym, spotkała się ponad trzydziestoosobowa ekipa, pracująca obecnie nad tym projektem. Dzięki przygotowanym przez producentów relacjom widzowie i słuchacze mogą zajrzeć do filmowej kuchni i towarzyszyć twórcom w zmaganiach z trzaskającym mrozem, zimowym mrokiem (który trzeba rozproszyć, by stworzyć iluzję letniego słońca) czy ciasnymi zakamarkami wiejskiej chaty.
– Ten projekt od samego początku skupia wokół siebie fantastycznych ludzi – artystów i fachowców w swojej dziedzinie – mówi Maria Wilgus, kierowniczka produkcji i współproducentka filmu. – Ogrom pozytywnej energii i wiary, że warto opowiedzieć tę historię – to znaki rozpoznawcze tej ekipy. Dobra atmosfera na planie zachęca do zdwojenia wysiłków, by film powstał – dodaje.
A jest to niemałe wyzwanie i trzeba wiele determinacji i wysiłku, by zgromadzić środki potrzebne do zrealizowania filmu fabularnego.
– Zachęcamy do kontaktu wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera – mówi Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego. – Postać tego formatu, tak ważna dla naszego regionu i kraju, warta jest upamiętnienia filmem, do powstania którego każdy może dołożyć swoją cegiełkę – dodaje.
Producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści, do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Można tego dokonać, wpisując w deklarację podatkową KRS Fundacji Światło-Życie – 0000071891, a w polu “cel szczegółowy” słowo: FILM.
Można także wspierać produkcję, przekazując darowizny na konto bankowe Fundacji Światło-Życie specjalnie dedykowane dla filmu:
89 1240 1330 1111 0010 8911 6800 (w tytule przelewu wpisując: “Darowizna na FILM”).
Andrzej Raj, prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducenta filmu) dodaje: „Ojciec, jak nazywaliśmy księdza Blachnickiego, to postać, którą chcemy przypomnieć nie tylko starszym pokoleniom Polaków, czy „oazowiczom”, którzy mieli szczęście poznać osobiście tego wyjątkowego kapłana. Pragniemy przede wszystkim opowiedzieć o Nim naszym dzieciom i wnukom. Szczególnie liczymy, że środowisko Ruchu Światło – Życie będzie aktywnie wspierać nasze wysiłki. I tak, jak kiedyś Ojciec, nie mając nic, zdobył środki na ogromne dzieła, tak teraz i nam uda się zgromadzić potrzebne fundusze, by przypomnieć postać kapłana ważnego nie tylko dla Polski i Śląska, ale także dla całej Europy”.
Film na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem.
– Już na tym etapie zaangażowaliśmy się w działania wspierające producentów. Wiemy, jak dużym uznaniem cieszy się postać ks. Blachnickiego wśród publiczności filmów, które dystrybuujemy, dlatego już teraz zapraszamy także ich do zajrzenia za filmowe kulisy – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.
– Są takie projekty, które warto zrobić bezwzględnie – podkreśla Dominika Kluźniak wcielająca się w jedną z głównych ról kobiecych – Niektóre rzeczy robi się ze względu na zawodowy rozwój, czy dla pieniędzy, a niektóre przede wszystkim dla idei i dlatego, że odnajduje się w danym przedsięwzięciu coś wartościowego. I takim właśnie projektem jest ten film – dodaje aktorka.
Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski, a autorką scenariusza Katarzyna Błaszczyńska. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski.
Osoby i instytucje pragnące wesprzeć produkcję filmu o księdzu Franciszku Blachnickim zapraszamy do kontaktu z Panteonem Górnośląskim w Katowicach lub Fundacją Światło-Życie.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się w 1921 r. w Rybniku. Zaledwie kilka dni później otarł się o śmierć podczas ewakuacji rodziny w czasie walk powstańczych na Górnym Śląsku. Jeszcze dwukrotnie, we wczesnym dzieciństwie i młodości, cudem uniknął śmierci. Pierwszy raz, kiedy jako kilkulatek wpadł do studni, z której zdołał wydostać go sąsiad. W trakcie II wojny światowej został natomiast skazany przez hitlerowców na zgilotynowanie za działalność konspiracyjną. Przebywając w celi śmierci narodził się niejako po raz drugi, bo właśnie w tym czasie, 17 czerwca 1942, przeżył swoje nawrócenie. Wyrok zmieniono na 10 lat ciężkiego więzienia. To jedyny taki znany przypadek niewykonania orzeczonej kary śmierci wobec harcerza. Zaraz po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Jako kapłan, pomimo szykanowania przez komunistyczne władze, zainicjował ważne ruchy odnowy duchowej, jak Krucjata Wstrzemięźliwości, Ruch Światło-Życie (działający w ponad 30 krajach świata), Krucjata Wyzwolenia Człowieka, czy Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów „Prawda-Krzyż-Wyzwolenie” (stowarzyszenie założone w Niemczech). W 1982 r. zamieszkał w ośrodku polskim „Marianum” w zachodnioniemieckim Carlsbergu. Powstało wtedy Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło-Życie, którego był animatorem. Zmarł nagle w Carlsbergu 27 lutego 1987. Oficjalnie jako przyczynę śmierci wskazano zator płucny.
Wyniki śledztwa prowadzonego przez IPN w latach 2001–2005 wykazały, że ks. Blachnicki był inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa za pośrednictwem jego najbliższych współpracowników – małżeństwa Jolanty i Andrzeja Gontarczyków, którzy okazali się tajnymi współpracownikami SB. Śledztwo wykazało też, że kapłan mógł umrzeć na skutek otrucia. 14 marca 2023 IPN poinformował, że śmierć ks. Blachnickiego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie śmiertelnych substancji toksycznych. Od 1995 r. trwa proces beatyfikacyjny kapłana. Na etapie diecezjalnym, a później watykańskim, proces doprowadził do wydania przez papieża Franciszka w 2015 r. dekretu o heroiczności cnót, co otwiera drogę do beatyfikacji.
—-
O filmie fabularnym o ks. Franciszku Blachnickim. Producent: Panteon Górnośląski w Katowicach. Dyrektor Panteonu, Producent: Ryszard Kopiec. Reżyseria: Mateusz Olszewski, Scenariusz: Katarzyna Błaszczyńska, Aktorzy: Andrzej Niemirski (ks. Franciszek Blachnicki), Dominika Kluźniak (Marysia), Antoni Gryzik (Gospodarz). Współproducent, kierownik produkcji: Maria Wilgus. Autor zdjęć: Marcin Lesisz. Realizator światła: Janusz Bulanda. Scenografia: Joanna Walisiak-Jankowska. Rekwizyty: Anna Podhajny. II reżyser: Anna Gołębiewska – Bussold. Reżyser obsady: Angelika Olszewska. Reżyser dźwięku: Iga Kałduńska. Kostiumy: Maria Kłosińska. Kierownik planu: Marek Lyszczyna.
Więcej informacji można znaleźć na: panteon-gornoslaski.pl/film-o-ks-blachnickim oraz fundacja.oaza.pl.
Panteon Górnośląski wydał też komiks poświęcony postaci księdza Franciszka Blachnickiego, którego współautorem jest reżyser filmu Mateusz Olszewski: https://panteon-gornoslaski.pl/komiks-blachnicki/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.