Koncert pasyjny w sercu warszawskiej Starówki
23 marca 2024 | 12:03 | Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa, dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Niedzielę Palmową – 24 marca o 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przy ul. Świętojańskiej 10 w Warszawie odbędzie się koncert „Recessit Pastor noster. Śpiewy Wielkiego Tygodnia”. To muzyczna podróż przez Wielki Tydzień, podczas której będzie można wysłuchać zarówno śpiewów łacińskich, jak i tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Wydarzenie objął patronatem bp Michał Janocha, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Wstęp wolny.
– Koncert już od trzech lat gromadzi ludzi szukających okazji do duchowego przygotowania na Wielki Tydzień i Wielkanoc. To swojego rodzaju mini rekolekcje ostatniej szansy, gdzie wspólnie podążamy przez przepiękne kompozycje muzyczne, związane z tym świętym czasem. W tym roku repertuar wykonamy przed słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Łaskawej, która przez wieki patronuje Warszawie – mówi KAI Piotr Ulrich, dyrygent Scholi, a także prezes Fundacji Błogosławionego Władysława z Gielniowa.
Wydarzenie to okazja do rozważania wielkotygodniowych tajemnic z perspektywy różnorodnych utworów. Zostaną wykonane zarówno wielogłosowe opracowania – polifonie, jak i śpiew własny Kościoła zachodniego, czyli chorał gregoriański, a także bliskie polskiej pobożności ludowej tradycyjne pieśni. W programie są antyfony chorałowe z liturgii Wielkiego Tygodnia, w tym Ciemnych Jutrzni, a także przejmujące „Już cię żegnam najmilszy Synu Chrystusie” czy „Płaczcie, anieli”.
– Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jest wyjątkowe nie tylko ze względów duchowych, lecz także muzycznych. Już podczas próby w sanktuarium mogliśmy zachwycać się niezwykłą, wręcz mistyczną akustyką jezuickiej świątyni. W Niedzielę Palmową poczują to również uczestnicy koncertu. Wierzę, że uwydatnienie muzycznej głębi pozwoli jeszcze lepiej wsłuchać się w atmosferę liturgiczną Wielkiego Tygodnia – podsumowuje Piotr Ulrich.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Ma on przede wszystkim formę duchowego rozważania, a dopiero później artystycznego wyrazu. Organizatorzy stawiają mu dwa cele – modlitewny i popularyzatorski. Chcą z jednej strony zachęcić do rozważania Męki Pańskiej w kontekście śpiewów zakorzenionych w duchowości przodków, z drugiej zaś zależy im na pokazywaniu kulturotwórczej roli Kościoła i wynikających z niej tradycji. Wskazują, że piękno obecne w utworach w stylu dawnym może ewangelizować i zachęcać do rozwoju duchowego. Zrozumienie głębokich znaczeń kryjących się za śpiewanymi tekstami ułatwią udostępnione na miejscu broszury z programem i tłumaczeniami.
***
Fundacja Błogosławionego Władysława z Gielniowa została założona przez kantorów Scholi Cantorum Beati Vladislai, w trosce o muzykę liturgiczną Kościoła łacińskiego, która jest częścią jego duchowej tożsamości.
Podstawowym celem Fundacji jest kultywowanie tradycyjnych form muzyki sakralnej, w szczególności chorału gregoriańskiego i tradycyjnych pieśni nabożnych. Oprócz tego prowadzone są działania upowszechniające tradycję i zwyczaje liturgiczne Kościoła oraz jego historię i kulturę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.