Poznań – Ewangelia wg św. Marka podczas Verba Sacra
23 marca 2024 | 16:17 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wybitny aktor Teatru Nowego w Poznaniu Aleksander Machalica przeczytał w sobotę 23 marca Ewangelię wg św. Marka w poznańskiej katedrze. Była to pierwsza tegoroczna premiera Verba Sacra. Sobotniej prezentacji przysłuchiwał się abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.
„Marcowa prezentacja, podczas której została odczytana cała Ewangelia, jest rzadką okazją, aby zadać sobie osobiste pytanie o to, kim jest Chrystus dla mnie. Czy jest we mnie jako całość, czy tylko jako fragment, który akceptuję i który mi odpowiada” – mówi KAI Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu.
W komentarzu biblijnym ks. dr Tomasz Siuda podkreślił, że Ewangelia św. Marka jest najstarszą Ewangelią według obecnego stanu badań, a ewangelista stworzył nową formą przekazu – w formie pisemnej przedstawił Ewangelię.
„Korzystając z wcześniejszych źródeł mówiących o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, Jego cudach, stworzył taką kompozycję, która będzie pomocna każdemu uczniowi i każdej uczennicy Jezusa” – zauważył moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Poznańskiej.
Zwrócił uwagę na specyfikę Ewangelii Markowej, która polega na tym, że „działalność Jezusa Chrystusa jest zawsze przekazywana w odniesieniu do teraźniejszości, do wspólnoty”. „Ewangelista czyni to pod względem językowym, używając tzw. czasu teraźniejszego na opisanie tego, co było kiedyś, ale przede wszystkim chce także poprzez bezpośrednie zwroty poruszyć słuchacza” – zaznaczył ks. dr Siuda.
Podkreślił, że Ewangelia św. Marka mówi o Jezusie, Synu Bożym i Jego uczniach. Ewangelista zwraca uwagę na treść wiary, czyli wyznanie krzyża i zmartwychwstanie Jezusa, które kształtują całą tę Ewangelię.
Moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Poznańskiej stwierdził, że ta Ewangelia była spisana przede wszystkim „do usłyszenia”, by ci, którzy przygotowywali się do sakramentu chrztu, zaznajomili się z bogactwem nauczania Jezusa, Jego śmiercią i zmartwychwstaniem.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Jordan pod dyrekcją Tomasza Karwańskiego.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.