Rekolekcje ekumeniczne dla rodzin dwuwyznaniowych
24 marca 2024 | 13:37 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
W Białymstoku kończą się w niedziele trzydniowe rekolekcje dla rodzin dwuwyznaniowych. Mszy św. w starym kościele farnym przewodniczył w sobotę metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Rekolekcje takie są w archidiecezji białostockiej nową inicjatywą, która zrodziła się po wspólnym przemyśleniu potrzeb bratnich Kościołów.
Zwracając się do uczestników rekolekcji podkreślił znaczenie zwykłego, ludzkiego spotkania, gdyż to ono pozwala przełamywać wzajemne uprzedzenia mające swoje źródło w będącej owocem dystansu wzajemnej niewiedzy.
„Gdzie nie ma spotkania, lęgną się demony niewiedzy i uprzedzeń. My zaś tu, na Ziemi Białostockiej, nie żyjemy obok siebie, ale razem, czego doskonałym przykładem są małżeństwa dwuwyznaniowe. Ta różnorodność nie jest problemem, ale bogactwem” – podkreślał hierarcha.
Na Eucharystię wraz z dwuwyznaniowymi małżeństwami przybyły siostry Misjonarki Świętej Rodziny, których założycielka – bł. Bolesława Lament – czczona jest jako prekursorka ekumenizmu. Obecni byli ks. Marek Ławreszuk z Cerkwi prawosławnej i ks. Tomasz Wigłasz, pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Jak zaznacza ks. Karol Godlewski, jeden z pomysłodawców rekolekcji, dostrzeżono, że zarówno Kościół katolicki, jak i Cerkiew prawosławna borykają się z podobnymi problemami, jakimi są odchodzenie młodzieży z katechezy, mniejsza liczba osób praktykujących wiarę i nieuchronnie zbliżający się schyłek wiary opartej jedynie o tradycję czy kulturę.
„Te problemy mogą stać się szansą. Stanie się tak wtedy, kiedy pozwolimy obumrzeć «wierze naszych ojców», tej odziedziczonej, a pozwolimy, by w jej miejsce zrodziła się nasza osobista wiara, podyktowana własnym spotkaniem z Bogiem, poznaniem Go i decyzją, aby pójść Jego drogą. Już nie dlatego, że wszyscy tak robią, ale dlatego, że my sami podjęliśmy, w odpowiedzi na Bożą miłość, taką decyzję” – tłumaczy ks. Godlewski.
Rekolekcje są adresowane do rodzin dwuwyznaniowych. Jak podkreślają organizatorzy, „te rodziny są przestrzenią, w której najlepiej widać co to znaczy, że Jezus jest naszą jednością”.
Nie ma między tymi wspólnotami tzw. interkomunii, co oznacza, że nie ich członkowie nie mogą w zwyczajnych okolicznościach przyjmować Eucharystii na celebrach w innych wspólnotach niż własna. „Jednak gdy – dla przykładu – strona prawosławna przyjmie Najświętszy Sakrament w cerkwi, a katolicka na liturgii w Kościele katolickim, to obie strony tego małżeństwa wchodzą w realną komunię, jedność z Jezusem” – wyjaśnia ks. Godlewski.
Zaznacza, że rekolekcje te zostały pomyślane, by zacieśniać więź z Bogiem i między sobą osób różnych wyznań tak dalece, jak tylko jest to możliwe przez tych, którzy nie mają żadnych przeszkód, aby – jako rodziny i małżeństwa – przeżywać Eucharystię i moment Komunii razem, „bez niesienia krzyża konsekwencji podziałów”.
„Tegoroczne rekolekcje to swoiste przecieranie szlaków, ale wierzymy, że poczucie tego, jak dobrze być razem, stanie się zaczynem dla wielu kolejnych, wspólnych inicjatyw na terenie naszej, tak bardzo zróżnicowanej wyznaniowo i kulturowo, archidiecezji białostockiej” – dodaje.
W ramach rekolekcji w dniu wczorajszym Liturgia Uprzednio Uświęconych Darów w języku polskim i starocerkiewnosłowiańskim miała miejsce w prawosławnej parafii Zmartwychwstania Pańskiego, jutro zaś odbędzie się nabożeństwo w kaplicy ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.