Bp Kaleta w sanktuarium Męki Pańskiej: Niedziela Palmowa przybliża zbawcze wydarzenia z życia Jezusa
24 marca 2024 | 12:41 | dziar | Imbramowice Ⓒ Ⓟ
Niedziela Palmowa zwana również Niedzielą Męki Pańskiej, przybliża nam zbawcze wydarzenia z życia Pana Jezusa – przypomina uroczysty wjazd do Jerozolimy, a to niejako przygotowuje nas do przeżywania Jego męki i śmierci na Krzyżu – mówił w sanktuarium Męki Pańskiej w Imbramowicach bp Andrzej Kaleta. W imbramowickim klasztorze od blisko 800 lat przebywają siostry norbertanki.
Biskup zauważył, że w ostatnim czasie to sam Pan Bóg przygotowuje nas do przeżycia Paschy, prowadząc „szczególne, tegoroczne rekolekcje”, za sprawą choćby wojny na Ukrainie, nowych ideologii, które „kreują procesy napawające obawą o przyszłość w wielu dziedzinach życia”.
– Każą nam one postawić pytanie: Co Pan Bóg chce nam powiedzieć przez te, jakże wymowne znaki czasu? – mówił bp Kaleta. – Nade wszystko Słowo Boże wielkopostnych dni przychodzi nam z pomocą i wspaniale interpretuje rzeczywistość, w której przyszło nam żyć. Pomaga zrozumieć wiele z tego, co jest naszym utrapieniem, ale i co niesie nadzieję – zauważył.
Biskup zaznaczył także, że szczególnie dzisiaj Jezus domaga się od każdego „umocnienia naszej wierności”, chce, abyśmy „dawali o Nim świadectwo przez radosne usposobienie oraz szczerą troskę o siebie ale i o innych. Chce być obecny w naszym zwykłym, ludzkim życiu”.
Imbramowice z klasztorem sióstr norbertanek to ważne miejsce na mapie diecezji kieleckiej, położone na jej krańcach.
W imbramowickim klasztorze klauzurowe norbertanki przebywają nieprzerwanie blisko 800 lat. Jest to jeden z najstarszych klasztorów norbertańskich na ziemiach polskich. Obecnie w Polsce są zaledwie dwa klasztory żeńskie.
Klasztor imbramowicki ufundowany został ok. 1226 przez biskupa krakowskiego Iwona Odrowąża. Obecna późnobarokowa budowla kościelno-klasztorna to dzieło sławnego architekta Kacpra Bażanki. Ozdobą wnętrza jest m.in. polichromia Wilhelma Włocha i dzieła sztuki malarskiej, stolarskiej, rękopiśmienniczej.
Klasztor od XIII w. ulegał napadom tatarskim i był obiektem ataku podczas wielu wojen, niemniej jednak regularnie prowadził szkoły, szpital i udzielał ludności różnych form pomocy, prowadząc akcje dobroczynne i społeczne.Za udział w walce z okupantem niemieckim klasztor został odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Od 2003 r. w imbramowickim klasztorze znajduje się sanktuarium Męki Pańskiej w związku z kultem Pana Jezusa Cierpiącego w słynącym łaskami obrazie z XVII wieku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.