Kard. Nycz: w Wielkim Tygodniu przeżyjemy wszystko, co Jezus uczynił dla Kościoła i naszego zbawienia
24 marca 2024 | 17:44 | lk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W czasie Wielkiego Tygodnia przeżyjemy liturgicznie to wszystko, co Jezus uczynił dla życia Kościoła i dla naszego zbawienia. Rozpoczynamy też przygotowania do wielkiego jubileuszu 2033 r., gdy przypadną dwa tysiące lat od śmierci Jezusa na krzyżu – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas liturgii Niedzieli Palmowej w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Metropolita warszawski przewodniczył też tradycyjnej uroczystej procesji z palmami.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. W czasie liturgii odczytano opis Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Marka z podziałem na role.
W krótkiej homilii kard. Nycz przypomniał, że świętowanie Niedzieli Palmowej w ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego zapoczątkował przed laty kard. Józef Glemp. Do niedawna tego dnia przeżywane były także obchody diecezjalne Światowego Dnia Młodzieży, które zostały przeniesione na Niedzielę Chrystusa Króla. – Niemniej problem obecności młodzieży pozostał, bo wszyscy w Kościele jesteśmy zatroskani o młode pokolenie. Nieraz pytamy w poszczególnych parafiach, gdzie ci młodzi są. Gdzie jest młodzież, której powinno być tak wiele, a nie zawsze ją widać na Mszy świętej w kościele? Niech ta Niedziela Palmowa będzie wielkim wyrazem troski o młode pokolenie – zaapelował metropolita warszawski.
Kardynał przypomniał też, że Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. – Mamy w ciągu tego Tygodnia przeżyć te wszystkie wydarzenia, które zdarzyły się w Jerozolimie, gdy Jezus żył na Ziemi, między Niedzielą Palmową a następną niedzielą – porankiem Niedzieli Zmartwychwstania. Przeżyjemy liturgicznie to wszystko, co Pan Jezus uczynił dla życia Kościoła i dla naszego zbawienia w tym ostatnim etapie swojego życia. Przeżyliśmy wjazd Jezusa do Jerozolimy podczas procesji z palmami na pamiątkę tego, że tak Go witano, gdy wjeżdżał na czas swojej męki, a ludzie cieszyli się, wołali „Hosanna!”. Przeżyjemy Wielki Czwartek z ustanowieniem Eucharystii. Przeżyjemy Wielki Piątek – Mękę Pańską. Wreszcie przeżyjemy Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę wieczorem, po to, aby przejść z Chrystusem ze śmierci do życia, z grzechu do życia w wolności Bożej. Na końcu tej Wigilii Paschalnej przeżyjemy radość prawdy o zmartwychwstaniu Jezusa – wskazał kard. Nycz.
Zaznaczył, że za dziewięć lat, w 2033 r. przypadną dwa tysiące lat od śmierci Jezusa na krzyżu i od wydarzeń Wielkiego Tygodnia w Ziemi Świętej. – A więc jesteśmy w okresie dziewięciu lat nowenny – przygotowania się do tego okrągłego jubileuszu męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Dlatego zwłaszcza w Wielkim Tygodniu, podczas tych trzech świętych dni – popołudnia Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty, pamiętajmy o tym jubileuszu odkupienia i zbawienia. Niech ta Niedziela Palmowa będzie okazją do tego, aby zacząć się przygotowywać do tego wydarzenia i ci, którzy dożyją, mogli ten dzień jubileuszu przeżywać w sposób szczególnie uroczysty – dodał kard. Nycz.
Na zakończenie metropolita przypomniał, że w tym roku przypada 40 lat od erygowania parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. Jak powiedział, pora podziękować Bogu za to, że „wśród tych gęsto ustawionych, wysokich bloków mieszkalnych powstało miejsce, w którym Bóg zamieszkał po to, aby ludzie mogli się z Nim spotykać”. – Ten kościół zbudowano w środku wielkich osiedli. Gromadzi na niedzielnej Mszy tysiące ludzi, czyli jest wam potrzebny – mówił do wiernych. – Ale pomyślmy, co zrobić z tymi, którzy tu już przestali przychodzić. Jak do nich dotrzeć z Ewangelią? Jak pełnić misję Kościoła, której istotą są słowa Chrystusa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Dla was, żyjących w Warszawie, na Ursynowie, tym całym światem, do którego trzeba pójść z Ewangelią i głosić ją słowem i przykładem swojego własnego życia są ci wszyscy, którzy są waszymi sąsiadami, czasem waszymi rodzinami. Oni czekają, aby im ktoś przykładem swojego życia głosił Ewangelię – podkreślił kard. Nycz.
Przed liturgią poświęcone zostały przyniesione przez wiernych wielkanocne palmy, w tym te, które wzięły udział w organizowanym co roku w parafii Ursynowskim Konkursie Palm. Na zakończenie Mszy świętej zostały natomiast poświęcone nowe witraże ursynowskiego kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.