Abp Gądecki: Niedziela Palmowa jest bramą
24 marca 2024 | 18:43 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
Niedziela Palmowa jest ogromną bramą otwierającą przed nami Wielki Tydzień, w którym to Pan Jezus zmierza ku kulminacji swego ziemskiego życia – mówił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył liturgii w najstarszej polskiej katedrze i pobłogosławił gałęzie palm dla wspólnot neokatechumenalnych z Poznania, Obornik i Środy Wlkp.
„Dziś sprawujemy liturgię Niedzieli Palmowej, która nam przypomina i uobecnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. W specjalnym obrzędzie liturgicznym odtwarzamy to wszystko, co czynili i mówili uczniowie Jezusa – bliżsi i dalsi – na owej drodze, która wiodła spoza Góry Oliwnej do Jerozolimy. Podobnie jak oni trzymamy w rękach gałęzie palmowe i wyśpiewujemy słowa uwielbienia, które oni wówczas wypowiadali” – mówił abp Gądecki.
Metropolita poznański przekonywał, że scena Niedzieli Palmowej powtarza się w naszym własnym życiu. „Jezus zbliża się do miasta naszej duszy na grzbiecie codzienności; w modlitwie, w skromności sakramentów i w delikatnych sugestiach słowa Bożego” – zauważył abp Gądecki.
Nawiązując do wjazdu Jezusa do Jerozolimy metropolita poznański podkreślił, że wybrał On osła, żeby ukazać się jako Król wobec wiwatującego ludu. „Bo Jezusowi nie jest potrzebna wyrachowana przebiegłość, okrucieństwo zimnych serc, błyskotliwe, lecz próżne piękno. Nasz Pan ceni radość młodego serca, naturalny głos, czyste spojrzenie, słuch wrażliwy na Jego czułe słowa. W ten sposób Chrystus króluje w naszej duszy” – mówił abp Gądecki. „Osiołek symbolizował łagodność i pokorę. Zwierzę to było ilustracją charakteru Jezusa, cichego i pokornego Króla, wjeżdżającego do miasta dawidowego” – wyjaśnił hierarcha.
W liturgii Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej, uczestniczył Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Szymona Bajona.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.