„Wracam do domu” – Misterium Męki Pańskiej w bydgoskiej Dolinie Śmierci
25 marca 2024 | 06:00 | jm | Bydgoszcz Ⓒ Ⓟ
„Wracam do domu” – to hasło Misterium Męki Pańskiej, jakie po raz dwudziesty trzeci zostało odegrane w bydgoskiej Dolinie Śmierci.
Główną motywacją organizatorów jest pragnienie przywrócenia miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta należnej czci i pamięci. Dbają oni, by wszystkie osoby biorące udział w przygotowaniach do misterium, jak i odbiorcy całego widowiska, byli świadomi tragedii, jaka wydarzyła się w tym miejscu podczas II wojny światowej. – Tym bardziej, że za kilka miesięcy obchodzić będziemy 85. rocznicę jej wybuchu. Stąd pamiętamy o tych, którzy oddali swoje życie za naszą ojczyznę w imię wartości – mówi ks. dr Piotr Wachowski, diecezjalny duszpasterz akademicki.
Misterium odgrywane jest od tylu lat dzięki Diecezjalnemu Ośrodkowi Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, wspólnotom skupionym wokół Bazyliki Królowej Męczenników, wolontariuszom, ludziom dobrej woli. Jego oryginalność i wyjątkowość polega na tym, że co roku pisany jest inny scenariusz. – Tym razem na początku nie ma głównego bohatera, czyli Jezusa. Są za to ludzie z miasta, którzy o Nim rozmawiają – mówi Mariola Ciesielska.
Stąd – jak dodaje reżyser – również inspiracja czerpana z przypowieści o miłosiernym ojcu. – Pojawiają się takie postaci, jak ojciec i dwaj synowie. Opowiadamy historię powrotu pogubionego, poranionego człowieka. Pokazujemy, że Bóg wciąż czeka w domu, a nawet wychodzi poza jego drzwi i to się dzieje w Kościele. Dla każdego z nas te Boże ramiona są otwarte. Ważne jest również dla nas to, będących w tym domu, byśmy tych drzwi nigdy nie zamykali i zapraszali wszystkich. Ponieważ u Boga liczy się tylko serce człowieka – podkreśla Mariola Ciesielska.
Dlatego hasło tegorocznego misterium to „Wracam do domu”. – Kościół – jak mocno podkreśla papież Franciszek – jest domem, do którego warto przychodzić. Domem, w którym warto czuć się dobrze. Wszystko to w przeddzień 25. rocznicy powołania diecezji bydgoskiej. Dlatego chcemy również mocno zaakcentować to, że diecezja jest naszym domem – dodaje ks. dr Piotr Wachowski.
W wydarzenie, które zawsze odbywa się w Niedzielę Palmową, zaangażowanych jest ok. 200 aktorów i statystów oraz 200 osób z obsługi technicznej (odpowiadających za nagłośnienie, stroje, wyżywienie).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.