Msza św. z okazji 32. rocznicy powołania diecezji kaliskiej
26 marca 2024 | 08:08 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Diecezję należy budować miłością. Jako wspólnota naszej diecezji chcemy uczyć się wrażliwości na tych, którzy przeżywają trudny czas, na ubogich, skrzywdzonych, by wyjść ku nim z pomocą – mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu z okazji 32. rocznicy powołania do istnienia diecezji kaliskiej.
W homilii celebrans odwołując się do Ewangelii z dnia podkreślał, że pragnieniem wspólnoty diecezjalnej powinno być pełnienie woli Ojca. – Wypełnianie woli Ojca oznacza podjęcie krzyża. W życiu Kościoła krzyż był, jest i będzie obecny. Gdy chcemy pełnić wolę Ojca to nie możemy uciekać od krzyża, nie możemy szukać prostych, łatwych, miłych, sympatycznych rozwiązań. Dzisiaj chciałbym, żebyśmy razem modlili się o to, byśmy umieli być wierni woli Ojca, nawet jak to będzie związane z krzyżem – powiedział bp Bryl.
Akcentował, że we wspólnocie diecezjalnej ważny jest każdy człowiek. – W naszej diecezji chcemy uczyć się patrzeć na drugiego człowieka oczami Jezusa. Chcemy traktować drugiego tak jak Jezus, szanując jego godność. Chcemy dzisiaj modlić się, żeby w naszej diecezji każdy doświadczył szacunku i przyjęcia i żeby to nie były tylko puste słowa – zaznaczył kaznodzieja.
Wskazał, że Kościół to są osoby, a nie chłodna instytucja. – Papież Franciszek zaprasza nas do tego, żebyśmy uczyli się kultury spotkania. Tego chcemy uczyć się w naszej diecezji, a więc bycia razem, dobrych, bliskich i bezpiecznych relacji. W Kościele Jezus zaprasza nas do dobrych relacji – podkreślił pasterz Kościoła kaliskiego.
Przekonywał, że diecezję należy budować miłością. – Jako wspólnota naszej diecezji chcemy uczyć się wrażliwości na tych, którzy przeżywają trudny czas, na ubogich, skrzywdzonych. Chcemy ich widzieć i wyjść z pomocą. Może nie wszystkie potrzeby ich załatwimy, ale chcemy dzielić się, bo są dla nas ważni – mówił celebrans.
Prosił kapłanów i wiernych, aby poprzez swoje świadectwo życia, innych pociągnęli do Chrystusa. – Dziś potrzebujemy poszukania sposobów, jak Jezusa pokazać innym, żeby chcieli Go poznać i pokochać. Do tego potrzeba naszego świadectwa – stwierdził bp Bryl.
Mszę św. wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem koncelebrowali: biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun, proboszcz katedry ks. prał. Adam Modliński, kapłani z Kapituły Katedralnej, proboszczowie kaliskich parafii i kapłani pracujący w instytucjach centralnych diecezji kaliskiej.
Przed Mszą św. odbyła się droga krzyżowa środowisk twórczych diecezji kaliskiej, którą prowadził biskup kaliski Damian Bryl.
Diecezję kaliską powołano do istnienia 25 marca 1992 r. na mocy bulli papieża Jana Pawła II ,,Totus Tuus Polniae Populus’’, która ustanowiła nowy porządek administracyjny Kościoła w Polsce. W skład diecezji kaliskiej wchodzą tereny należące przed podziałem do trzech archidiecezji: poznańskiej, gnieźnieńskiej i wrocławskiej oraz trzech diecezji: włocławskiej, częstochowskiej i opolskiej.
Katedrą ustanowiono kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu, a konkatedrą – kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim. Patronem diecezji kaliskiej jest św. Józef, Oblubieniec NMP i Opiekun Zbawiciela.
Ordynariuszem diecezji mianowany został bp Stanisław Napierała, pełniący wcześniej funkcję biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Ingres, czyli uroczystość liturgicznego wejścia biskupa do diecezji i objęcie przez niego w zarząd kościoła katedralnego, miał miejsce 12 kwietnia 1992 r.
W latach 2012-2020 ordynariuszem diecezji kaliskiej był bp Edward Janiak. Od 25 czerwca 2020 r. diecezją kaliską zarządzał administrator apostolski abp Grzegorz Ryś.
25 stycznia 2021 r. papież Franciszek mianował biskupem kaliskim bpa Damiana Bryla, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. Ingres biskupa odbył się 27 marca 2021 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.