Bp Florczyk poświęci pokarmy przed dworkiem Żeromskich
26 marca 2024 | 08:29 | dziar | Ciekoty Ⓒ Ⓟ
Ciekoty kultywują zwyczaj święcenia pokarmów przed zrekonstruowanym dworem Żeromskich – w Wielką Sobotę poświęci je bp Marian Florczyk. Mieszkańcy Kielc i Kielecczyzny chętnie uczestniczą w tym wydarzeniu.
Stanowi ono nawiązanie do wydarzeń sprzed lat, kiedy to przed polskimi, szlacheckimi dworami odbywały się święcenia pokarmów, które spożywano podczas wielkanocnego śniadania. Tak działo się w Ciekotach, gdy przed dwór zajeżdżał bryczką ksiądz z Leszczyn i święcił kosze ze świątecznymi produktami przyniesione przez okoliczne gospodynie.
Z kolei bp Jan Piotrowski poświęci pokarmy w bazylice katedralnej w Kielcach o godz. 11, a bp Andrzej Kaleta – w Publicznym Przedszkolu Sióstr Kolegium Świętej Rodziny w Kielcach.
Do Ciekot na poświęcenie pokarmów przez bp. Mariana Florczyka zaprasza wójt gminy Masłów Tomasz Lato.
– Zapraszam wszystkich mieszkańców gminy Masłów oraz gości do udziału w święceniu pokarmów przed ciekockim dworem. Spotkajmy się razem przed Wielkanocą i stwórzmy wyjątkową atmosferę. Ciekoty to jedyne takie miejsce w regionie świętokrzyskim, w którym kultywujemy ten świąteczny zwyczaj – mówi wójt. Zapewnia, że jak co roku „będzie wyjątkowo”, a na wszystkich uczestników święcenia zgodnie z tradycją i ciekocką gościnnością czekać będzie żur serwowany przez członków Zespołu Pieśni i Tańca Ciekoty.
Wydarzenie rozpocznie się w Wielką Sobotę 30 kwietnia o godz. 12. Tradycyjnie już bp Marian Florczyk wraz z wójtem z Masłowa Tomaszem Lato dotrą na miejsce bryczką zaprzężoną w konie.
Nie zabraknie również artystycznego akcentu. Zaśpiewają Brzezinianki – wykonają m.in. pieśń „Regina Coeli”, do której powstał wielkanocny teledysk. Dzisiaj, 26 marca ma on swoją premierę. W „Szklanym Domu” premierowa prezentacja teledysku „Regina Coeli” zostanie wykonana wspólnie przez Brzezinianki i Chór Con Passione.
Jest to wyjątkowy projekt muzyczny łączący muzykę dawną ze współczesnym brzmieniem w stylu gospel. Chorał gregoriański, zwykle śpiewany przez mnichów, tym razem zabrzmi w wykonaniu śpiewaczek i chórzystek przy udziale kieleckiej śpiewaczki, Aleksandry Wolff-Kozioł. Autorem aranżacji jest muzyk Michał Kopeć, instruktor „Szklanego Domu”, a teledysk do nagrania został zrealizowany w zabytkowych wnętrzach Opactwa Cystersów w Wąchocku. Projekt został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2024 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.