Bp Wątroba: postawić Chrystusa w centrum swojego życia, a nie gdzieś na peryferiach
28 marca 2024 | 16:09 | jn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Dziś jest kapłańskie święto. To szczególny dzień kapłańskiej refleksji, dziękczynienia za dar powołania, a zarazem kapłańskiej prośby o sprostanie zadaniom i prośby o siłę, by udźwignąć konsekwencje wypowiedzianego kiedyś przez Panem 'tak’” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy Krzyżma odprawionej w katedrze rzeszowskiej w Wielki Czwartek, 28 marca 2024 r. Podczas liturgii prezbiterzy odnowili przyrzeczenia składane w dniu święceń kapłańskich. Poświęcono również krzyżmo, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane przy udzielaniu sakramentów przez cały rok.
Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek w kościele katedralnym w Rzeszowie przewodniczył bp Jan Wątroba, zaś w koncelebrze wzięli udział bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz ok. 200 kapłanów z całej diecezji. W Eucharystii licznie wzięli udział również ministranci, lektorzy, animatorzy, ceremoniarze, członkowie scholi parafialnych i dziewczęcej służby maryjnej, którzy odbywają doroczną pielgrzymkę do katedry rzeszowskiej.
Homilia, którą wygłosił bp Jan Wątroba w pierwszej części była poświęcona sakramentowi kapłaństwa, którego rocznicę ustanowienia obchodzi się w Wielki Czwartek. „Dziś jest kapłańskie święto. To szczególny dzień kapłańskiej refleksji, dziękczynienia za dar powołania, a zarazem kapłańskiej prośby o sprostanie zadaniom i prośby o siłę, by udźwignąć konsekwencje wypowiedzianego kiedyś przez Panem 'tak’. Jedni wypowiedzieli swoje tak przed wieloma laty, drudzy bardzo niedawno. Dziś wspólnie wracamy do tego momentu, kiedy staliśmy się kapłanami Jezusa Chrystusa. Do pierwszej sprawowanej Eucharystii, do pierwszego sakramentalnego rozgrzeszenia” – mówił bp Wątroba.
Biskup rzeszowski mówił również, że powołanie do kapłaństwa związane jest z posłaniem do głoszenia Ewangelii innym. „Powołanie nie jest dla mnie, ale dla innych, dlatego Pan posyła mnie do nich ze swoim słowem. Posyła do ubogich, do serc złamanych, do zasmuconych. Posyła, bym nauczał, pocieszał, prostował, niósł wyzwolenie, ukazywał tragedię człowieka bez Boga. Posyła do wszystkich” – mówił hierarcha.
Bp Wątroba mówił również, że w wypełnianiu powołania kapłańskiego bardzo ważne jest to, by wszystkie życiowe doświadczenia, zwłaszcza te trudne, przeżywać w Kościele w łączności z Chrystusem. Podkreślił również, że trwać przy Chrystusie to znaczy żyć z Nim w głębokiej przyjaźni, postawić Go w centrum swojego życia, a nie gdzieś na peryferiach. Jest to związane także z oddaniem się bez reszty misji Chrystusa.
W homilii bp Wątroba nawiązał również do postaci i nauczania św. Józefa Sebastiana Pelczara, patrona diecezji rzeszowskiej, którego setna rocznica śmierci przypada na 28 marca 2024 r. „Jako znak dany nam przez Chrystusa, Najwyższego Kapłana, uznajmy fakt, że setna rocznica śmierci św. Józefa Sebastiana Pelczara wypada w tym roku w Wielki Czwartek. Bo to jest najlepszy moment, aby w oparciu o nauczanie i osobisty przykład naszego patrona każdy z nas zapytał o swój kapłański styl życia, o swoją wierność przyjętym w dniu święceń obowiązkom, o kapłańskie ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. A przede wszystkim o moją relację z Chrystusem, moje naśladowanie Chrystusa Dobrego Pasterza i o gotowość poświęcenia wraz z Nim siebie za zbawienie świata” – podkreślał bp Wątroba.
Po modlitwie po komunii odbył się obrzęd błogosławieństwa oleju katechumenów, a następnie krzyżma, czyli oleju, używanego przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania, a także święceniach kapłańskich. Oleju krzyżma używa się również do namaszczania nowego ołtarza i ścian poświęcanych kościołów.
Przed błogosławieństwem końcowym przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy odbywali pielgrzymkę do katedry rzeszowskiej, przekazali życzenia biskupom i kapłanom.
Życzenia dla biskupów złożył ks. Stanisław Ruszel, dziekan dekanatu gorlickiego.
Na zakończenie Mszy św. bp Jan Wątroba zwrócił się również do ministrantów, lektorów, animatorów, ceremoniarzy, członków scholi parafialnych i dziewczęcej służby maryjnej, dziękując im za codzienną posługę w swoich parafiach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.