Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej
29 marca 2024 | 15:12 | KAI | Kalwaria Zebrzydowska Ⓒ Ⓟ
Misteria kalwaryjskie wystawiane są od przeszło 300 lat. To dzięki nim Kalwaria zyskała rozgłos. Co roku Chwalebne Misterium Pańskie rozpoczyna się w Niedzielę Palmową. Kalwaryjscy przewodnicy i alumni bernardyńskiego seminarium duchownego w strojach z epoki odgrywają ewangeliczne sceny opisujące Mękę Jezusa Chrystusa.
W Wielki Piątek odbywa się Sąd Piłata, który gromadzi najwięcej pątników, oraz Sąd Kajfasza, po czym procesja rusza w kierunku Góry Ukrzyżowania, gdzie kończy się liturgią Męki Pańskiej oraz przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy Grobu Pańskiego.
Nabożeństwa ku czci Męki Pańskiej odprawiano jeszcze zanim przystąpiono do budowy kaplic. Bernardyni prowadzili wiernych dopiero co wytyczonymi drogami, a przy krzyżach, w miejscach, w których później wzniesiono kaplice, opowiadali o wydarzeniach ewangelicznych i odmawiali stosowne modlitwy. Wieść o nowym jerozolimskim nabożeństwie rozeszła się bardzo szybko i coraz liczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na uroczystość Krzyża Świętego i na Wielki Piątek. Obchody dróżkowe były zawsze najważniejszą częścią pobożności kalwaryjskiej. Nieodłącznym ich elementem były od samego początku unikalne pieśni kalwaryjskie i udział w nabożeństwie orkiestr dętych.
Przedstawiamy galerię zdjęć z misterium, które odbyło się w Wielki Piątek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.