Rektor KUL zapowiada inwestycję w bazę kliniczną województwa lubelskiego
02 kwietnia 2024 | 19:44 | KUL | Lublin Ⓒ Ⓟ
Marszałek Województwa Lubelskiego i rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podpisali 2 kwietnia list intencyjny, który ma zapoczątkować utworzenie trzech nowych klinik w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie. – Cieszę się z dzisiejszego spotkania, bo ono jest bardzo ważnym elementem w perspektywie rozwoju Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i kierunku lekarskiego – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.
Na mocy podpisanego listu intencyjnego dojdzie do utworzenia: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Kliniki Neurochirurgii. Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regionie (40 oddziałów i ponad 1 tys. łóżek).
– Dzisiaj nasze działanie ma bardzo konkretny wyraz, kiedy ogłaszamy, że będziemy inwestować w bazę kliniczną. W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu. W taki sposób baza związana z prowadzeniem badań klinicznych, badań naukowych z rozszerzeniem zajęć przedklinicznych w ramach kierunku lekarskiego zyskuje znaczące wsparcie – poinformował rektor KUL.
O planach i nadziejach związanych z utworzeniem klinik mówił także Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego: – To jest realizacja także naszych marzeń, marzeń, żeby Wojewódzki Szpital Specjalistyczny wszedł na wyższy poziom, na poziom kliniki. I Wydział Medyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nam to umożliwia. Będziemy zapewniać infrastrukturę i mam nadzieję, że wybudujemy najnowocześniejszą Klinikę Kardiochirurgii w ciągu trzech lat po tej stronie Wisły, która stanie się kliniką Wydziału Medycznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Marszałek podkreślił podczas spotkania, że Wydział Medyczny KUL nie będzie stanowił konkurencji dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – wręcz przeciwnie, ma być istotnym uzupełnieniem kształcenia medycznego na Ścianie Wschodniej. – Wyobrażam sobie, że wydziały lubelskiego Uniwersytetu Medycznego i Wydział Medyczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą razem współpracowały i będą działać na chwałę nauki polskiej, a przede wszystkim zabezpieczać interesy pacjentów województwa lubelskiego, a także wszystkich pacjentów, którzy będą chcieli się w tych klinikach leczyć, bo naszą ambicją jest być bardzo nowoczesnym ośrodkiem naukowym i ośrodkiem praktycznym, jeśli chodzi o medycynę w naszym kraju – powiedział Jarosław Stawiarski.
Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, zaznaczył, że szpital już od czterech lat sięga po coraz to nowsze rozwiązania, które służą przede wszystkim pacjentom. Dodał, że podpisanie listu intencyjnego jest bardzo ważnym wydarzeniem dla placówki, gdyż umożliwi jej wejście w kolejny obszar działań po chirurgii małoinwazyjnej i onkologicznej, a także neurochirurgii. – Profesjonaliści, specjaliści tego szpitala dostają nowe narzędzia w wybudowanych pomieszczeniach, gdzie mogą bezpiecznie wykonywać swój zawód, nowe urządzenia, dzięki którym mogą rozwijać swoje umiejętności, przekazywać wiedzę studentom i działać na rzecz pacjentów – wyjaśnił.
Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego poinformował również o planach na przyszłość. – Szpital przygotował się do tych wszystkich przedsięwzięć. Możemy w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy utworzyć Klinikę Neurochirurgii, bo posiadamy już najnowocześniejszy sprzęt. W dniu dzisiejszym została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne. Najbardziej chcemy skoncentrować swoją uwagę na realizacji wspomnianego przedsięwzięcia, jakim jest Klinika Kardiochirurgii, Transplantologii i Chorób Naczyń – poinformował.
Piotr Matej zauważył, że sukces szpitala zależny jest w dużej mierze od zaangażowania profesjonalistów, którzy nie boją się wyzwań, są gotowi działać i kształcić kolejne pokolenia medyków. Wśród nich znalazł się m.in. prof. Michał Zembala, specjalista w zakresie kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej (FETCS) oraz transplantologii klinicznej. Podczas spotkania zaprezentowano również wizualizacje budynku nowego bloku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, który będzie nosił nazwę „S”.
Na temat współpracy między Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym a Katolickim Uniwersytetem Lubelskim wypowiedzieli się także Ordynator Oddziału Neurochirurgii dr hab. n. med. Cezary Grochowski oraz Ordynator Oddziału Kardiologii dr n. med. Piotr Błaszczak. – Utworzenie Kliniki Neurochirurgii to duży benefit dla regionu. Studenci KUL będą mieli możliwość pobierania nauk w oddziałach klinicznych. Jest to również szansa na kształcenie się w przyszłości adeptów neurochirurgii. Zaplecze akademickie, które uzyskał szpital, umożliwi prowadzenie badań klinicznych i oferowanie najnowszych terapii dla pacjentów zarówno onkologicznych, jak i tych z chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi, w który szpital się zaopatrzył, oraz możliwości prowadzenia badań w laboratoriach KUL uzyskamy lepsze wyniki i będziemy mogli zaoferować lepszą jakość leczenia pacjentów – mówił ordynator Cezary Grochowski.
– To nie są tylko plany, ale również ich realizacja i materializowanie się. Dzisiejszy dzień jest tego najlepszym przykładem. My, personel Oddziału Kardiologii, ogromnie cieszymy się zarówno na współpracę z tworzącym się Oddziałem Kardiochirurgii i Kliniką Kardiochirurgii, jak również z całym Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Po wielu latach oczekiwań na zrobienie przez szpital gigantycznego kroku do przodu, ten gigantyczny krok właśnie ma miejsce – i z tego bardzo się cieszymy – powiedział ordynator Piotr Błaszczak.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.