Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”
03 kwietnia 2024 | 07:00 | AKW | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” odbędzie się 15 kwietnia 2024 r. (od godziny 10.00) na Akademii Katolickiej w Warszawie (ul. Dewajtis 3, wejście A). Zaproszone są osoby zainteresowane szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła. Wydarzenie ma inspirować do naukowej refleksji o sposobie funkcjonowania Kościoła w odniesieniu do prawodawstwa polskiego i europejskiego.
Wśród prelegentów znajdą się m.in. dr hab. Katarzyna Krzysztofek-Strzała z Krakowa, dr hab. Antoni Bojańczyk z Warszawy, ks. prof. Wojciech Góralski z Płocka, dr hab. Justyna Krzywkowska z Olsztyna. Swoją obecność zapowiedział dr. hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W konferencji udział weźmie blisko 40 prelegentów z różnych ośrodków naukowych w Polsce i zagranicy. Poruszą oni zagadnienia z historii, filozofii i teologii prawa, ponadto przygotowane przedłożenia dotyczyć będą prawa procesowego, oświatowego i cywilnego, rodzinnego i sakramentów oraz karnego i międzynarodowego. Nie zabraknie też cennych wystąpień z zakresu prawa wyznaniowego. Będzie można dowiedzieć się między innymi o: stwierdzaniu nieważności małżeństw, możliwości otrzymania rozgrzeszania przez rozwodników żyjących w nowych małżeństwach.
Wiele wystąpień zostanie poświęconych przeciwdziałaniu popełnianiu przestępstw przez duchownych wobec osób nieletnich. Nie zabraknie refleksji nad miejscem katechezy w szkole, a także nad ostatnio głośnym zagadnieniem synodalności w Kościele. Będzie można wyrobić sobie opinię o tym, jak Unia Europejska postrzega Kościół katolicki. To tylko niektóre podejmowane zagadnienia.
Podczas sesji plenarnej zostaną omówione zasady regulujące te relacje w odniesieniu do Unii Europejskiej, podobieństwa i różnice między prawem kanonicznym i karnym oraz zdolność rozeznania oceniającego w stosunku do obowiązków małżeńskich. Następnie w pięciu sesjach prelegenci będą podejmowali m.in. zagadnienia: funkcjonowania sądów kościelnych, procesów małżeńskich, prawnych aspektów nauczania religii, gwarancji pozwalających na wychowanie dziecka zgodnie z przekonaniami rodziców, wpływu Kościoła na cywilizację łacińską oraz przepisów regulujących posługę egzorcystów. Wygłoszone referaty, wnioski i dorobek konferencji zostaną opublikowane.
Do udziału w wydarzeniu są zaproszeni nie tylko naukowcy, ale także pasjonaci prawa, społecznicy, duszpasterze i osoby zaangażowane w życie parafii wszyscy, którzy chcieliby rozwiązać dotyczące ich problemy prawne.
Wstęp jest wolny, całość wydarzenia odbywać się będzie w auli uczelni, przy ul. Dewajts 3 (Wejście A) w godzinach od 10.00 do 17.00. Uczestnicy będą mogli nie tylko posłuchać ciekawych wykładów, ale również zadać pytanie prelegentom. Okazji do postawiania pytań będzie wiele, jak również osobistej rozmowy z prelegentami.
Patronatem honorowym to wydarzenie objęła Fundacja „Ubi societas, ibi ius”, która od 2011 roku wydaje Wielką Encyklopedię Prawa, a także w której w 2023 r. trzech pracowników uczelni prowadziło badania nad skalą pomocy instytucji Kościoła katolickiego na rzecz osób potrzebujących, a w szczególności chorych i uchodźców.
Patronatem medialnym Konferencję objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.