Kraków – nowenna ku czci św. Stanisława w katedrze na Wawelu
06 maja 2024 | 12:24 | pra | Kraków Ⓒ Ⓟ
– Uczmy się męstwa ze świadectwa św. Stanisława, aby w każdej słusznej sprawie przed jaką stajemy w naszym życiu, móc wytrwać do zwycięstwa – mówił o. Grzegorz Prus OSPPE w czasie nowenny ku czci św. Stanisława w katedrze na Wawelu.
W czasie homilii o. Grzegorz Prus OSPPE zwrócił uwagę na męstwo św. Stanisława. Nazwał tę cnotę najbardziej charakterystyczną w życiu męczennika podkreślając, że męstwo pomogło wyrazić najważniejszą z cnót, czyli miłość. – Męstwo dało mu wewnętrzną siłę – mówił paulin zaznaczając, że święty nie walczył orężem. – Męstwo dało mu tę siłę wewnętrzną, by mógł stawać do walki jako biskup, jako pasterz Kościoła, z siłą ducha, z pasterskim autorytetem i argumentami opartymi na wierze i to wierze rozumnej, oświeconej prawdą Bożych przykazań – dodawał kaznodzieja zaznaczając, że męstwo pomogło Stanisławowi wykonać jego życiową misję do końca przezwyciężając ludzki strach. – Męstwo pomagało mu, by tak jak Chrystus, mógł wypić ten kielich męki do końca, aby się wypełniła wola Ojca, aby uwielbić Boga nie tylko przez życia, ale także przez śmierć – mówił o. Grzegorz Prus. Zauważył, że męstwo św. Stanisława nie było brawurą. Podkreślił, że gdyby biskup nie upomniał się o prawdę, byłby zdrajcą, bo był człowiekiem żyjącym prawdą.
„Męstwo jest cechą moralną, która zapewnia wytrwałość w trudnościach i stałość kontynuacji dobra; umacnia postanowienie opierania się pokusom i przezwyciężania przeszkód w życiu moralnym. Uzdalnia do przezwyciężania strachu, nawet strachu przed śmiercią, do stawiania czoła próbom i prześladowaniom” – przywołał definicję katechizmową cnoty męstwa o. Grzegorz Prus. Zaznaczył, że jeden z darów Ducha Świętego – dar męstwa – doskonali w życiu wierzących tę cnotę. Zauważył, że w praktyce cnota męstwa przejawia się odwagą, wielkodusznością, cierpliwością i wytrwałością.
– Bardzo potrzebujemy tej cnoty w obliczu współczesnej nam dyktatury relatywizmu, postępującej, narzucanej nam demoralizacji, wobec dyktatury strachu, wobec prowadzonej na różne sposoby dyskredytacji autorytetu Kościoła i innych autorytetów, wobec przejawów różnego rodzaju prześladowań – wyliczał paulin.
Na podstawie słów św. Jana Pawła II zdefiniował męstwo jako „rozważną odwagę”. Zaznaczył, że przykład życia świętych pozwala uczyć się od nich męstwa, ale niedościgłym wzorem cnót jest Jezus Chrystus. – Uczmy się męstwa ze świadectwa św. Stanisława, aby w każdej słusznej sprawie przed jaką stajemy w naszym życiu, móc wytrwać do zwycięstwa – mówił o. Grzegorz Prus komentując katechezę o męstwie papieża Franciszka.
Mszy św. z nowenną ku czci św. Stanisława przewodniczył proboszcz parafii wawelskiej ks. Paweł Baran. Na zakończenie odbyła się też adoracja Najświętszego Sakramentu w ramach Kongresu Eucharystycznego trwającego w Archidiecezji Krakowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.