Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii
06 maja 2024 | 20:15 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie – powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.
Bp Szymon Stułkowski w homilii powiedział, że Jezus w Ewangelii nie zmusza, nie zniewala, ale zaprasza do przyjaźni i do miłości. Trudno komuś rozkazać miłość, to musi być dobrowolne. Papież Benedykt XVI w encyklice „Deus Caritas est” napisał, że „Miłość może być przykazana, ponieważ wcześniej została przekazana”: – Jezus może, ma prawo wymagać od nas miłości, ponieważ dał ją nam przez krzyż, przez ofiarę Swego cierpienia – zaznaczył duchowny.
Stwierdził, że nie wie, jakie było życie wiary kilku mężczyzn, których nazwiska wykute zostały w kamieniu pomnika, który zostanie poświęcony po Mszy św. Jednak na pewno można o nich powiedzieć, że to o czym mówi Jezus stało się ich udziałem – że nie ma większej miłości niż oddanie swojego życia za przyjaciół. Bohaterowie ci oddali życie za Polskę wolną i niepodległą.
Zaakcentował, że bohaterowie: Wojciech Ignacy Zegrzda, Kazimierz Konrad Błaszczyński, Edward Rolski, Henryk Grothus i Ferdynand Florian Tyszka – piastowali funkcje powstańcze w 1863 roku, w strukturach „pierwszego w historii polskiego państwa podziemnego”. Zginęli w walce o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej. Charakteryzowała ich miłość do Pana Boga, Ojczyzny, wolności, sprawiedliwości, szczęśliwego życia.
Biskup płocki przypomniał krążący w sieci filmik, na którym uczniowie wyrywają książki z podręcznika historii; to strony o najciekawszych postaciach z historii, o których już nie będą się uczyć, ponieważ obecne ministerstwo edukacji postanowiło „odchudzić” podstawę programową.
– Obelisk może być taką kartką wyrwaną z podręcznika, która uzupełnia to, na co się nie godzi ministerstwo. To zamach na naszą tożsamość. Ufam, że do niego nie dojdzie, że nadal będziemy troszczyć się o korzenie, z których wyrastamy. Inaczej utniemy gałąź na której siedzimy. Bądźmy wdzięczni za naszych bohaterów, aby przyszłe pokolenia miały szacunek do tych, którzy potrafili życie oddać z miłości do Polski – konkludował Pasterz Kościoła płockiego.
Po Mszy św. biskup płocki poświęcił ustanowiony w pobliżu katedry obelisk z nazwiskami bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku na ziemi płockiej. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. Kamień pamiątkowy wykonano dzięki wsparciu finansowemu Krajowej Spółki Cukrowej Polski Cukier.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.