Estoński parlament proponuje prawosławnym zerwanie więzi z Moskwą
07 maja 2024 | 15:42 | st | Tallin Ⓒ Ⓟ
6 maja estoński parlament przyjął oświadczenie potępiające Patriarchat Moskiewski za wspieranie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie i wzywające Estoński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego do zerwania więzi z Patriarchatem Moskiewskim.
Uchwała przyjęta większością głosów odnosi się do konieczności uznania Patriarchatu Moskiewskiego za „instytucję wspierającą agresję wojskową Federacji Rosyjskiej”. Zauważono w niej, że „prawosławne stowarzyszenia i parafie powinny również niezależnie ocenić zagrożenie dla porządku publicznego i swoich członków, które wynika z wrogich wpływów i podjąć niezbędne kroki w celu zerwania więzi z Patriarchatem Moskiewskim”.
Parlamentarzyści uważają, że „w Republice Estońskiej powinno być zachowane konstytucyjne prawo do wolności wyznania, biorąc pod uwagę prawa i wolności wszystkich mieszkających tam osób”.
Bp Bronakowski: obudźmy się wreszcie i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych proponuje również zerwanie więzi między Estońskim Kościołem Prawosławnym Patriarchatu Moskiewskiego a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Wzywa tę wspólnotę do przyłączenia się do Estońskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Konstantynopola.
Estonia jest jednym z najmniej religijnych krajów Europy, 58 proc. ludności (1, 349 mln) deklaruje się jako osoby nieodczuwające związku z żadną religią. Przynależność do związanego z Patriarchatem Moskiewskim Estońskiego Kościoła Prawosławnego deklaruje niecałe 12 proc. ludności, zaś do związanego z Konstantynopolem Estońskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego 1,64 proc. O ile pierwsza ze wspomnianych wspólnot grupuje przede wszystkim przedstawicieli mniejszości rosyjskiej, to Estoński Apostolski Kościół Prawosławny zrzesza niewielką grupę prawosławnych Estończyków. Historycznie wyznaniem dominującym w Estonii był protestantyzm (luteranizm). Katolicy stanowią 0,38 proc. ludności kraju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.