Szczepanów – uroczystości św. Stanisława w miejscu jego narodzenia
08 maja 2024 | 14:55 | eb | Szczepanów Ⓒ Ⓟ
Święty Stanisław ukochał prawdę i za nią zginął, nie zawahał się oddać życia w obronie najwyższych chrześcijańskich wartości – powiedział abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie. 8 maja przypada uroczystość głównego patrona Polski i diecezji tarnowskiej.
W Szczepanowie, miejscu narodzenia św. Stanisława trwa tygodniowy odpust. Abp Henryk Nowacki, który przewodniczył Mszy św. apelował, by dziś bronić wiary i wartości chrześcijańskich.
– Nie wstydźmy się naszej wiary, nie ukrywajmy tego skarbu i nie chowajmy go tylko dla siebie. Bądźmy odważni w wyzwaniu naszej wiary. Bądźmy odważni uczynić publicznie znak krzyża, nie wstydźmy się medalików, które nosimy, a czasami chowamy, by może kogoś nie urazić. Chrześcijanin powinien być dumny z tego, że zna i wyznaje naukę Chrystusa i żyje według niej. Brońmy wiary w sobie, mamy ją przekazywać dalej – dodał.
Abp Henryk Nowacki mówił w homilii, że św. Stanisław to wielki święty biskup, męczennik, który nie poszedł na żaden kompromis, bronił moralnych zasad życia chrześcijańskiego. – Święty Stanisław ukochał prawdę. Dał temu świadectwo przelaniem swojej własnej krwi. Dzięki takiej nieustraszonej postawie stał się symbolem, przykładem, zachętą dla pokoleń Polaków aż po dzisiejszy dzień. Stał się wzorem dla Kościoła, dla pasterzy, kapłanów, dla nas wszystkich współcześnie żyjących. Stał się kamieniem węgielnym naszego narodu – powiedział abp Nowacki.
Odpust w Szczepanowie potrwa do niedzieli. Jak mówi ks. Marcin Kokoszka proboszcz i kustosz sanktuarium św. Stanisława, co tydzień podczas nowenny jest dużo próśb i podziękowań za wstawiennictwem patrona Polski
– Bardzo dużo jest intencji o zdrowie, w intencji rodzin, o zachowanie wiary. Szczególną intencją jest modlitwa za Ojczyznę, o zachowanie jej chrześcijańskich korzeni, o szacunek dla ludzi wierzących – dodaje ksiądz kustosz.
Nowenna do św. Stanisława jest odprawiana w Szczepanowie w każdy czwartek o 18.00.
Główne uroczystości odpustowe odbędą się w sobotę 11 maja. O godz. 10.15 z Kaplicy Narodzenia Św. Stanisława wyruszy do szczepanowskiej bazyliki uroczysta procesja. W procesji niesione będą relikwie Świętego Stanisława BM, Świętego Papieża Jana Pawła II, św. Kingi i innych świętych i błogosławionych z terenu diecezji tarnowskiej. W sumie odpustowej o godz. 11.00 udział wezmą, oprócz szczepanowskich parafian, również pielgrzymi, księża, kanonicy kapituły tarnowskiej oraz członkowie kolegiaty sądeckiej i bocheńskiej. Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z udziałem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża.
Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r., święcenia kapłańskie otrzymał ok. 1060 r. Był biskupem krakowskim. Dał się poznać jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Sprowadził do Polski legatów rzymskich, zorganizował od nowa metropolię gnieźnieńską.
W wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym bp Stanisław został skazany na obcięcie członków. Nie są znane dokładne przyczyny sporu. Według tradycji, św. Stanisław miał odwagę i upominał króla za niewłaściwe postępowanie wobec poddanych. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego Mszy św., a gdy odmówili, sam własnoręcznie zamordował biskupa. Potem kazał poćwiartować jego ciało.
W 1088 r. dokonano przeniesienia relikwii św. Stanisława do katedry krakowskiej.
Św. Stanisław jest pierwszorzędnym patronem Polski oraz patronem Gniezna, Krakowa, archidiecezji krakowskiej, lubelskiej, poznańskiej i warszawskiej. Patronuje też diecezjom tarnowskiej, kieleckiej i sandomierskiej oraz Krucjacie Wyzwolenia Człowieka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.