Żegocin: VIII Pielgrzymka Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski
12 maja 2024 | 21:13 | ek | Żegocin Ⓒ Ⓟ
– Dzisiaj warto zadać sobie pytanie: „czy moje życie, które tutaj podejmuję prowadzi mnie do nieba, czy bardziej mnie od tego nieba oddala? – mówił biskup kaliski Damian Bryl w Żegocinie z okazji VIII Pielgrzymki Chórów i Orkiestr Południowej Wielkopolski do Sanktuarium Matki Bożej Żegocińskiej.
Koncert Maryjny poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem bpa Damiana Bryla, który w homilii podkreślał, że życie tutaj na ziemi ze swoimi blaskami i cieniami jest ważne, ale trzeba pamiętać o perspektywie nieba. – Pragnę o tym dzisiaj wszystkim przypomnieć, a szczególnie tym, których obowiązki, zadania, zaangażowania tak mocno pochłaniają, że nic innego nie widzą. Siostry i bracia jest niebo, jest coś więcej niż tylko nasza codzienność – powiedział kaznodzieja.
Wskazał, że w dzisiejszych czasach ludzie żyją tak jakby to życie tutaj się kończyło. – Mądrość życia to mądrość życia w perspektywie nieba, ale życia, które nie lekceważy codzienności. Dzisiaj grozi nam druga skrajność, czyli tak bardzo wchodzimy w ziemię i te sprawy tutaj, że o niebie zapominamy i dlatego trzeba różnych sposobów, żeby o niebie sobie przypomnieć – zaznaczył celebrans.
Akcentował, że dobrym sposobem ewangelizacji jest muzyka sakralna. – Drodzy chórzyści utwory, które wykonujecie są wyrazem przeżywania wiary. Dlatego tak ważne jest, żebyście utwory muzyki sakralnej wykonywali z wiarą, bo można śpiewać bardzo dobrze poprawnie, nawet genialnie i może nie dokonać się to, czego pragnął autor. Proszę, zadbajcie o to. Pomóżcie słuchaczom odkrywać tajemnice Bożego Królestwa – mówił bp Bryl.
Wraz z bp. Damianem Brylem modlił się ks. kan. Marek Kozica, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Żegocinie.
Po Mszy św. odbył się koncert „Ave Maria” w wykonaniu chórów i Orkiestry Dętej z Chocza. Pieśni maryjne zaśpiewały: Chór Świętego Józefa z Jankowa Przygodzkiego, Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego z Jarocina, Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina Wielkopolskiego, Koło Śpiewackie Lutnia im. Józefa Szpunta z Pleszewa, Koło Śpiewacze Harmonia ze Zdun, Koło Śpiewacze Cecylia z Sulmierzyc, Towarzystwo Śpiewu w Raszkowie, Chór Cantare z Ośrodka Kultury w Żegocinie.
Organizatorami wydarzenia byli: Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr, parafia Wniebowzięcia NMP w Żegocinie, Ośrodek Kultury w Żegocinie i KGW – Kółko Włościanek w Żegocinie.
Obecny kościół w Żegocinie został wzniesiony w 1714 r. na zgliszczach poprzedniej świątyni, która spłonęła w pożarze w 1697 r.
Z parafią Wniebowzięcia NMP w Żegocinie wiąże się szczególny kult maryjny za sprawą znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Bożej. Stanowi on kopię rzymskiego wizerunku Salus Populi Romani znajdującego się w kościele Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Do dzisiaj do sanktuarium ustanowionego w 1773 r. przybywają liczne pielgrzymki. Wizerunek znajdujący się w świątyni otaczany jest czcią jako cudowny i określany mianem Żegocińskiej Matki Różańcowej. Obraz ukoronował koronami papieskimi w 1965 r. kard. Stefan Wyszyński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.