Papież: stoimy w obliczu epokowych wyzwań kulturowych
13 maja 2024 | 17:00 | tom | Watykan Ⓒ Ⓟ
Papież Franciszek wezwał do dialogu i szczególnej uwagi dla wszystkich cierpiących z powodu „ubóstwa kulturowego i duchowego” lub wykluczenia w obliczu licznych i decydujących wyzwań kulturowych. Ojciec Święty przyjął w poniedziałek na audiencji Szkołę Paleografii, Dyplomatyki i Archiwistyki założoną przez Leona XIII 140 lat temu oraz Szkołę Bibliotekoznawstwa ustanowiona przez Piusa XI 90 lat temu.
Franciszek pochwalił obie instytucje za ich dobre szkolenie i pracę. „Bardzo ważne jest, aby bibliotekarze i archiwiści Kościoła na całym świecie byli dobrze wyszkoleni”, powiedział, ponieważ jest to „szczególnie ważne w czasach, gdy wiadomości są czasami rozpowszechniane bez weryfikacji i badań”, aby profesjonalnie wspierać ludzi w „prawidłowych badaniach w każdych okolicznościach”.
„Musimy być jednak świadomi, że nigdy nie możemy być zadowoleni z tego, co osiągnęliśmy: Stoimy w obliczu epokowych i decydujących wyzwań kulturowych. Pozwolę sobie wskazać kilka, które – jestem przekonany – dotyczą również tych, którzy kierują wami na poziomie edukacyjnym. Myślę na przykład o głównych kwestiach związanych z globalizacją, niebezpieczeństwie spłaszczenia i dewaluacji wiedzy; myślę o coraz bardziej złożonych relacjach z technologią; myślę o sposobach radzenia sobie z tradycjami kulturowymi, które należy pielęgnować i rozważać bez narzucania się sobie nawzajem; myślę o potrzebie wykluczenia nikogo ze źródeł wiedzy, jednocześnie chroniąc wszystkich przed toksycznymi, niezdrowymi i brutalnymi treściami, które mogą czaić się w świecie sieci społecznościowych i wiedzy technologicznej” – mówił Franciszek.
Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności
Dlatego papież wezwał zarówno stażystów, jak i nauczycieli w sektorze bibliotek i archiwów, aby zawsze byli otwarci na dialog i szczególną troską otaczali wszystkich, którzy cierpią z powodu duchowego, materialnego lub kulturowego ubóstwa i wykluczenia. Papież zachęcił również do dialogu z innymi instytucjami edukacyjnymi i potępił egocentryzm i ideologie.
„Uczycie i uczycie się być liderami w archiwach i bibliotekach, nie tylko poprzez studia, ale także poprzez żywe doświadczenie tych, którzy już wykonują ten zawód. Masz przywilej kształcenia się, czerpiąc bezpośrednio z wielowiekowego dziedzictwa zachowanego w archiwach i bibliotekach, aby odpowiedzialnie przekazywać je obecnym i przyszłym pokoleniom. Kontakty te są nie tylko okazją do szkolenia zawodowego, ale także zachętą do intelektualnej i ludzkiej otwartości. Niech to konkretne doświadczenie i ta otwartość będą gwiazdami przewodnimi waszej przyszłej drogi i zdecydowanej rewitalizacji obu szkół watykańskich” – powiedział Franciszek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.