W Muzeum Diecezjalnym wystawa o krzyżu i opowieść o Jasnogórskiej Maryi
17 maja 2024 | 08:37 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Dwuwątkowe wydarzenie – wernisaż wystawy „In hoc signo vinces”, będącej opowieścią o krzyżu Chrystusa oraz spotkanie z o. Michałem Leganem dotyczące wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej – zgromadziło wczoraj kielczan w Muzeum Diecezjalnym. Tytuł otwartej ekspozycji „Pod tym znakiem zwyciężysz” nawiązuje do słów, jakie miał usłyszeć cesarz Konstantyn Wielki przed bitwą przy moście Mulwijskim podczas marszu na Rzym. Bitwa utorowała mu drogę do władzy w Rzymie i w efekcie do zaprzestania prześladowań chrześcijan.
Za wystawie zgromadzono obrazy przedstawiające świętych, wota dziękczynne. Ciekawostką lokalną jest relikwiarz z klasztoru na Świętym Krzyżu. Są także eksponaty z czasów Cesarstwa Bizantyjskiego, wypraw krzyżowych i templariuszy. Sztukę współczesną reprezentuje obraz „Ostatnia Wieczerza” Piotra Barszczowskiego. Osobnym wątkiem są krzyże z Włoszczowy, czyli nawiązanie do strajków młodzieży szkolnej w obronie krzyży we Włoszczowie sprzed 40 lat.
– Nasze zmysły z różną wrażliwością pozwalają odkrywać piękno tej wystawy – powiedział bp Jan Piotrowski, nawiązując do surowej, prostej formy krzyża w zestawieniu z jego „intrygującym przekazem, budzącym nadzieję”. Biskup odniósł się także do decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego – zakazu eksponowania symboli religijnych w przestrzeni publicznej. – To już było w historii Polski. Ten pan nic mądrego nie wymyślił – zaznaczył bp Piotrowski.
Po wernisażu odbył się wykład w ramach Akademii Wiara-Kultura-Nauka, którą przy bardzo dużym zainteresowaniu kielczan, organizuje Muzeum Diecezjalne. Gościem spotkania był paulin o. Michał Legan, który mówił o wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Na Jasnej Górze w bezpośredniej bliskości obrazu, paulin posługiwał od 2012 do 2022 roku.
Ojciec Michał Legan – zakonnik i teolog, to zarazem filmoznawca, dziennikarz, publicysta, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP, były rzecznik prasowy Jasnej Góry, autor książek, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Jego wykład nosił tytuł „Oblicza piękna: piękno zranione”. Przypominał dzieje i początki Ikony z Jasnej Góry, nawiązywał do jej „piękna zranionego”, czyli dziejowych doświadczeń obrazu i jego uszkodzeń.
Nawiązał do nich również bp Jan Piotrowski. – Doświadczamy tego również w naszych czasach. Wystarczy spojrzeć, co się działo na Czerwonej Górze [zdewastowanie kapliczki Matki Bożej w Wielki Wtorek br., przyp. red.]. Wszystko, co jest nienawiścią do symboli religijnych i jest skierowane przeciw katolikom, jest zarazem przykładem dehumanizacji człowieka, który nie potrafi szanować innych i ich wiary. Pan Jezus i Maryja mówią zaś o miłości – zaznaczył biskup kielecki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.