Radom: nagroda im. Wandy Malczewskiej dla doktor Marii Cygan
17 maja 2024 | 23:16 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
Dr Maria Cygan została laureatką nagrody im. Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się dziś wieczorem w kościele farnym w Radomiu. Kapituła nagrody doceniła zaangażowanie laureatki w pomoc potrzebującym, realizowaną w ramach działalności radomskiego Hospicjum Królowej Apostołów.
Nagrodę stanowi statuetka przedstawiająca postać wybitnej radomianki. Autorem projektu jest Jan Brzuszek, zaś autorem rzeźby Marek Szczepanik. – Dziękuję Bogu za was wszystkich, za obecność moich rodziców, mojego rodzeństwa, za łaskę posługiwania chorym. Dzięki wolontariuszom możemy zanosić Boga do potrzebujących i cierpiących. Dlatego dzisiaj zapraszam was wszystkich a szczególnie młodzież, do tej pięknej posługi – mówiła dr M. Cygan, odbierając wyróżnienie.
Wcześniej Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk. Mówił, że W. Malczewska była szczególnym znakiem przemawiającym do współczesnego człowieka. – Modliła się w tym kościele, odkrywała i przeżywała sakramenty, które otrzymała i w których trwała. Była mistyczką. Dzisiaj stajemy i mówimy: wierzę, że Bóg jest w moim życiu – mówił biskup radomski.
Nagrodę przyznaje kapituła złożona z przedstawiciela Biskupa Radomskiego oraz przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej, Klubu Inteligencji Katolickiej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu, Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum i proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Radomiu.
Ks. Mirosław Nowak, przewodniczący kapituły nagrody powiedział, że nagroda została ustanowiona w celu uhonorowania osób lub instytucji wyróżniających się w pracy oświatowej, społecznej i dobroczynnej na rzecz podniesienia poziomu i jakości życia, zgodnie z postawą Sługi Bożej Wandy Malczewskiej. Dodał, że nagroda przyznawana jest za wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej i działania na rzecz pełniejszego włączenia w struktury społeczne, za wpieranie rodzin i budowanie więzi w lokalnych środowiskach, za propagowanie postaw patriotycznych pomnażanie bogactwa narodowego, za działalność wychowawczą, edukacyjną i pomoc w rozwoju duchowym oraz za tworzenie filarów życia społecznego w oparciu o wartości chrześcijańskie.
Patronat nad nagrodą sprawuje biskup radomski. Nagroda przyznawana jest dorocznie, w rocznicę urodzin Wandy Malczewskiej.
Dr Maria Cygan od 2003 roku jest lekarzem-wolontariuszem w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu. Urodziła się Myślenicach. Jest absolwentką warszawskiej Akademii Medycznej. Po studiach pracowała w Szpitalu Praskim w Warszawie. W 1998 r. uzyskała I stopień specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych, w 2002 r. II stopień, a w 2003 r. specjalizację z medycyny paliatywnej. Pracę jako wolontariuszka rozpoczęła w 1994 r. – w Hospicjum Księży Marianów w Warszawie. W latach 1998-2003 pracowała hospicjum stacjonarnym i domowym Świętego Jana Ewangelisty w Szczecinie, w którym zaangażowany był wówczas ks. Marek Kujawski.
Po przyjeździe do Radomia dr Cygan współtworzyła grupę medyczną powstającego hospicjum domowego, zajmującego się pacjentami onkologicznymi, w stanie uznawanym jako nieuleczalny. W opiekę nad chorymi w ich domach zaangażowany jest wielodyscyplinarny zespół hospicyjny, w skład którego wchodzą: lekarz, pielęgniarka, duszpasterz, psycholog.
– Jako lekarz w Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu dr Cygan znana jest z wielkiego zaangażowania i poświęcenia. Pacjenci i wolontariusze hospicyjni cenią ją za bardzo ofiarną i pełną miłości pracę. Powszechna jest opinia, że pani doktor swoją posługę wykonuje z sercem i oddaniem i dlatego często już sama jej obecność oraz towarzyszenie chorym dobrze wpływa na podopiecznych oraz ich najbliższych – uzasadnił przyznanie nagrody ks. Nowak.
Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu powstało w 2003 roku. Zostało założone przez księdza Marka Kujawskiego. Działa w pełni na zasadach wolontariatu, wynagrodzenia za pracę nie otrzymują również lekarze, zaś wolontariusze codziennie sprawują opiekę nad chorymi – dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, w ich domach, oddalonych nawet kilkadziesiąt kilometrów od Radomia.
Hospicjum mieści się w budynku starej plebani, a lekarze i pielęgniarki mają do dyspozycji kilka wysłużonych karetek. Środowisko hospicyjne zaangażowane jest również w prace związane z budową hospicjum stacjonarnego w podradomskim Sołtykowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.