Pielgrzymka Młodych z Radiem Maryja na Jasną Górę
25 maja 2024 | 18:53 | BP @JasnaGóraNews | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
„Maryjo jestem Twój” – to hasło 25. Pielgrzymki Młodych z Radiem Maryja. Tegoroczne jej przesłanie nawiązuje do pontyfikatu św. Jana Pawła II, którego wielką troską był rozwój duchowy i wzrost w wierze młodego pokolenia.
Redemptorysta o. Grzegorz Woś powiedział, że jubileuszowa pielgrzymka została przygotowana tak, by wybrzmiał jej charakter dziękczynny, ale też zwierzeniowy.
– Żyjemy w dobie laicyzacji, której młodzież coraz bardziej jest poddawana. Tu, na Jasnej Górze, chcieliśmy przede wszystkim dać świadectwo, czym jest dla nas to miejsce. Powiedzieć, że mimo codziennego zabiegania, chaosu, tu można przyjść, by zatrzymać się na chwilę i oddać Bożej Matce wszystko czym żyjemy i co przeżywamy. To wszystko czynimy za przykładem naszego przewodnika św. Jana Pawła II, który ukochał młodzież – dodał o. Woś.
Jasnogórskie spotkania integrują młodzież z różnych środowisk i wspólnot. Tutaj, w sanktuarium, młodzi ludzie pokazują, że chrześcijaństwo nie jest nudne.
– Dla wielu jest to umocnienie w wierze i doświadczenie wspólnoty – podkreśliły Aleksandra Judo i Zofia Dura z Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
– Jesteśmy tutaj co rok, bo pobyt na Jasnej Górze wnosi dużo w nasze życie. To jest przecież najważniejsze sanktuarium Maryjne w Polsce. Mamy okazję spotkać się z Matką Bożą, podziękować za życie i powierzyć Jej swoje problemy. Modlitwa w takiej dużej grupie młodzieży mocno nas podbudowuje. Umacniamy naszą wiarę i siebie nawzajem. Mamy okazję doświadczyć modlitwy we wspólnocie – dodały studentki.
Piotr Rysiak z Warszawy przyjechał na spotkanie ze swoimi dziećmi – Zuzanną i Antkiem. Wyjaśnił, że wspiera swoje dzieci w dążeniu do dobrych celów, czyli do życia w zgodzie z Bogiem.
– Dzieci chciały tu przyjechać a moje wsparcie było im potrzebne, by na Jasną Górę bezpiecznie dotarły. To jest najlepsze miejsce na obecne czasy – dodał.
Z Rzeszowa po raz pierwszy z młodymi przyjechała Ewelina, która wyraziła wielką radość z takich inicjatyw, które w swoim zamyśle integruje młode pokolenie.
– Bardzo się cieszę, że widzę tyle radosnych i uśmiechniętych twarzy. Moi rówieśnicy dają mi nadzieję. Pokazują, że kochają Mamę, że mają jej miłość i wiarę. To dla mnie piękny czas spotkania i radość w sercu że tutaj mogę być.
Pielgrzymowanie rozpoczęło się Koronką do Miłosierdzia Bożego oraz wspólną integracją, po której nastąpił czas świadectw i muzyczne uwielbienie z zespołem muzyki sakralnej Lumen oraz chórem i orkiestrą młodych.
Podczas uwielbienia, na błoniach jasnogórskich wniesione zostały relikwiarze z relikwiami św. Jana Pawła II, rodziny Ulmów oraz młodych świętych i błogosławionych: Karoliny Kuzkówny i Carla Acutisa. Pojawił się też pusty relikwiarz, który miał wskazać, że każdy z nas może być świętym.
Centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia na placu przed Szczytem jasnogórskim. Mszy świętej przewodniczył biskup Wiesław Szlachetka z diecezji gdańskiej.
Biskup w rozmowie z @JasnaGóraNews obniósł się do przesłania tegorocznej pielgrzymki młodych. Podkreślił, że zawierzenie Maryi i sięganie do nauczania świętych i błogosławionych prowadzi do rozwoju duchowego. A najważniejsze w tym spotkaniu to pogłębienie wiary i więzi między sobą.
– Dzisiaj szczególnie środki masowego przekazu, internet osłabia te więzi, więc jest potrzeba wychodzenia z takiej samotności i przestrzeni wirtualnej. Jest bardzo ważne, by spotykać się, rozmawiać, wtedy jesteśmy Kościołem, wspólnotą, opartą na takiej miłości, jakiej uczy nas Jezus – dodał bp Szlachetka.
Tradycyjnie pielgrzymowanie młodych zakończy zawierzenie Matce Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.