Mnisi buddyjscy wraz z Wspólnotą Sant’Egidio modlili się o pokój
30 maja 2024 | 13:35 | ts | Rzym Ⓒ Ⓟ
Około 25 buddyjskich mnichów z Tajlandii modliło się o pokój w katolickiej parafii Matki Bożej na Trastevere w Rzymie 28. W niezwykłym geście, w sali parafialnej mnisi, ubrani w tradycyjne pomarańczowe szaty, recytowali w sanskrycie starożytną modlitwę błogosławieństwa. Następnie delegacja, której przewodniczył opat Somdet Phra Mahathirachan z królewskiej świątyni Wat Phra Cetuphon, wzięła udział w modlitwie o pokój zorganizowanej w bazylice na Trastevere przez Wspólnotę Sant’Egidio, która zaprosiła gości z Tajlandii.
Dzień wcześniej grupę mnichów buddyjskich przyjął na audiencji papież Franciszek. Ojciec Święty przypomniał swoją wizytę w Tajlandii w listopadzie 2019 r., podczas której doświadczył wielkiej gościnności. – Zachęcam was do dalszego ożywienia dialogu i współpracy, zwłaszcza z Kościołem katolickim w Tajlandii, w duchu stałej przyjaźni – powiedział Franciszek.
Podczas spotkania ze Wspólnotą Sant’Egidio opat Mahathirachan powiedział, że on i jego delegacja zawsze będą pamiętać łaskę i życzliwość papieża. Przyjaźń między Kościołem katolickim a buddyzmem istnieje od ponad 50 lat. W 1972 roku jego poprzednik, opat Phra Wanarat, był pierwszym mnichem Theravady, który odwiedził papieża w Watykanie. Historyczne spotkanie z Pawłem VI zapoczątkowało głęboką przyjaźń między obiema religiami.
– Mimo że pochodzimy z różnych tradycji religijnych, mamy jeden wspólny cel: aby każdy w społeczeństwie stał się dobrym człowiekiem, przepełnionym miłością, dobrą wolą, współczuciem i życzliwością wobec innych. Tak jak dzisiaj, kiedy spotykamy się na modlitwie, chcemy promować trwały pokój i szczęście na świecie – powiedział opat Mahathirachan, który jest członkiem Rady Sanghi, organu zarządzającego buddyzmem w Tajlandii. Wezwał „moc Buddy” o błogosławieństwo dobrego zdrowia dla papieża, aby mógł kontynuować swoją misję dla ludzkości.
Sekretarz Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego, Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, podziękował gościom i organizatorom za „ważne i historyczne spotkanie”. W swoim kazaniu proboszcz kościoła Wspólnoty Sant’Egidio, Marco Gnavi, podkreślił wspólną dla buddystów i katolików wizję pokoju.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.