Starachowice: konsekracja kościoła MB Częstochowskiej
02 czerwca 2024 | 16:05 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
– Niech świątynie będą miejscem zbliżania człowieka do Boga – mówił bp Marek Solarczyk, który 2 czerwca konsekrował kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Starachowicach. W tym roku obchodzone jest również 40-lecie erygowania miejscowej parafii.
– Niech ta świątynia, konfesjonały szczególnie, będą drogą przejścia i umocnienia w tym, co Boże – mówił dalej w homilii bp Solarczyk.
Wcześniej proboszcz parafii ks. Grzegorz Roszczyk wspomniał, że początki istnienia parafii przypadały na trudne czasy komunistyczne. – To był czas, kiedy Kościół, religia i księża, byli mniej lub bardziej oficjalnie prześladowani. To wówczas zapadła decyzja, aby patronką naszej świątyni i parafii została Matka Boża Częstochowska. Rozpoczęło się wówczas dzieło budowy świątyni materialnej i duchowej, zaangażowania bardzo wielu osób, w tak małej wspólnocie – przypomniał ks. Roszczyk.
W sierpniu 1981 roku z inicjatywy bp. Edwarda Materskiego, ks. Mieczysław Murawski rozpoczął przygotowania do stworzenia na osiedlu Łazy nowego ośrodka duszpasterskiego. W 1982 r. oddano do użytku tymczasową drewnianą kaplicę. Rok później, 20 października1983 r. bp Stanisław Sygnet pobłogosławił nową, murowaną kaplicę wraz salami katechetycznymi. Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej została erygowana 1 czerwca 1984 r. przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii pw. Świętej Trójcy w Starachowicach. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Mieczysław Murawski. Budowę kościoła rozpoczęto w 1985 r. Kontynuował te prace z pomocą parafian ks. Jan Borończyk. Świątynia powstała według projektu architektonicznego ks. Jana Borończyka i Romana Muchy. Kościół jest budowlą orientowaną, zbudowaną z czerwonej cegły i czerwonego kamienia. W ostatnich latach są prowadzone dalsze prace upiększające wnętrze świątyni.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.