VII Kongres Rodzin diecezji legnickiej
09 czerwca 2024 | 18:58 | ksww | Lubin Ⓒ Ⓟ
W Lubinie, w parafii św. Maksymiliana Kolbe odbył się VII Kongres Rodzin diecezji legnickiej.
– Ten kongres to okazja, aby rodziny spotkały się razem, także okazja do spotkania wspólnot skupiających rodziny, pracujących na rzecz rodzin. Jest to tym bardziej ważne, ponieważ w dzisiejszym świecie widzimy tyle egoizmu, nienawiści, pogardy dla człowieka. My chcemy umacniać się w miłości, jedności, umacniać wierność małżeńską, służyć życiu. To jest też główny cel kongresu – powiedział ks. Janusz Ospa, diecezjalny duszpasterz rodzin.
– Rodzina, jak często widzimy, jest deprecjonowana w świecie, w Europie, dlatego ludzie Kościoła zaangażowani w życie rodziny, zaangażowani w różne wspólnoty mają być świadkami. Mamy świadczyć o wierze i jej konsekwencjach, o tym, co z wiary wypływa. Dlatego ten kongres, dlatego temat rodziny – podkreślił biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, obecny na kongresie.
Bp Siemieniewski zaznaczył, że takie spotkania są potrzebne. Przybywają tutaj ludzie, którzy chcą żyć i żyją według planu bożego, w rodzinie, w małżeństwie. – Trzeba pamiętać, że dobre przykłady pociągają, pociągają również dobre i prawdziwe hasła, które zmieniają się w życiowy konkret. Dlatego tutaj jesteśmy – zauważył.
Do sanktuarium św. Maksymiliana przybyło kilkaset osób, małżeństw, rodzin z dziećmi, aby spędzić ten czas z Panem Bogiem, umacniając się na drodze rodzinnego życia, na integracji, wysłuchując ciekawych konferencji i koncertu muzycznego.
Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwę animował zespół muzyczny Nazaret. Następnie Mszy św. w intencji rodzin przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. W homilii mszalnej bp Andrzej wskazał na kamienie milowe dotyczące rodziny zawarte w historii zbawienia. Podkreślił, że Bóg stworzył mężczyznę i niewiastę, by byli rodziną. Nie jest to wspólnota idealna, ze względu na ludzkie słabości, jednak Bóg towarzyszy jej i wspomaga ją. To właśnie przez rodzinę Bóg realizuje swój plan zbawczy. W rodzinie przychodzi na świat Zbawiciel. – Szczególną wizję rodziny widzimy w testamencie Jezusa wypowiedzianym na krzyżu, kiedy Maryję czyni matką swego ucznia, a tym samym nas wszystkich. Rozszerzoną wizję rodziny dostrzegamy w Kościele, który jest wspólnotą, a jego członkowie są braćmi i siostrami – zauważył. Dlatego też mamy stawać się prorokami wielkiej wizji rodziny w dzisiejszym świecie. To prorokowanie najlepiej wyraża się w znakach, gestach, słowach. – Prorocze znaki mają działanie, jak iskra. Nie musi być wielka, ale musi płonąć, musi jaśnieć. Wtedy może rozpalić wielki ogień. To jest nasze zadanie, także zadanie was, którzy tutaj jesteście – powiedział.
Podczas Mszy św. uczestnicy odczytali akt zawierzenia rodzin diecezji legnickiej Panu Bogu, za wstawiennictwem Matki Bożej i św. Maksymiliana.
Po modlitwie był czas na formację. Konferencję pt. „Dzieci w wirtualnej sieci” wygłosiła Bogna białecka, znana psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, autorka licznych programów profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci odzieży i profilaktyki uzależnień cyfrowych oraz publikacji w tym zakresie. Poprowadziła też warsztaty dla rodziców pt. „Cyfrowa równowaga – jak zadbać o zdrowe relacje nastolatka ze światem wirtualnym”.
W tym czasie dla chętnych, dzieci i dorosłych, przygotowano grę terenową o życiu św. Maksymiliana Kolbe.
Był także czas na prezentację wspólnot działających na rzecz rodziny i formujących rodziny, min. Domowy Kościół, Ruch Szensztacki, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich czy Spotkania Małżeńskie. Nie zabrakło też świadectw, jakie złożyły trzy pary małżeńskie, które opowiadały o swoim przeżywaniu wiary, wierności i pokonywaniu trudności życiowych
Na zakończenie wystąpił znany zespół muzyczny z Krakowa NiemaGOtu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.