Rozpoczęło się 398. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski
10 czerwca 2024 | 12:06 | BP KEP, tk | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Kwestia nauczania religii w szkole, sposób funkcjonowania pracy Zebrania Plenarnego KEP oraz wybory nowego sekretarza generalnego Episkopatu będą głównymi tematami 398. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Przed południem rozpoczęło się w Warszawie trzydniowe spotkanie Episkopatu.
Tematem przewodnim będą lekcje religii w szkole w kontekście zmian proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – zapowiedział tuż przed rozpoczęciem obrad bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.
Podczas obecnych obrad zaplanowano także pracę w grupach liczących po około 10 osób. W ten sposób biskupi chcą nawiązać do trwającego w Kościele od 2021 roku obrad synodu na temat synodalności Kościoła i metodologii, jaką przy tej okazji zastosowano podczas rzymskich obrad synodalnych.
Dyskusje w grupach będą dotyczyły trzech tematów. Pierwsza grupa podejmie kwestię inicjacji chrześcijańskiej w perspektywie lekcji religii. Druga: sprawę lekcji religii w szkole w związku z zapowiedzianymi przez rząd – i już się dokonującymi – zmianami w tej dziedzinie. Trzecia tematem będzie katecheza sakramentalna prowadzona przy parafiach. Następnie, jak poinformował sekretarz generalny KEP, odbędzie się plenarna dyskusja służąca wypracowaniu stosownych decyzji.
Aktualny stan rozmów w tym temacie między Zespołem roboczym ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole a MEN przedstawi biskupom bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Jest on także przewodniczącym Zespołu roboczego do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Dotychczas, przypomniał Sekretarz Episkopatu, w MEN odbyły się dwa spotkania dwustronnego Zespołu, m.in. na temat rozporządzenia ministerstwa w sprawie nie wliczania ocen z religii do średniej na świadectwie.
Biskupi dokonają też uzupełnienia składu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W związku z niedawnym wyborem nowego przewodniczącego i jego zastępcy, biskupi omówią kwestię metodologii pracy zebrań plenarnych. „Chcemy przyjrzeć się temu, czy tryb prowadzenia obrad, który funkcjonował do tej pory, jest adekwatny do obecnych wyzwań, czy też należałoby coś uzupełnić lub zmienić” – zauważył bp Miziński.
Także dziś odbędą się wybory nowego sekretarza generalnego KEP, ponieważ bp Artur Miziński kończy drugą kadencję na tym stanowisku. Biskup podziękował wszystkim, którzy wspierali go w wypełnianiu jego dziesięcioletniej posługi.
Bp Zadarko: wciąż nie potrafimy właściwie zareagować na sytuację na granicy polsko-białoruskiej
Ponadto zostaną podjęte sprawy dotyczące stanu prac nad przygotowaniem projektu dotyczącego formacji kapłańskiej, które zaprezentuje bp Damian Bryl. Z kolei ks. Mirosław Tykfer podzieli się doświadczeniem ze spotkania „Proboszczowie dla Synodu”, które odbyło się w Sacrofano pod Rzymem w dniach od 28 kwietnia do 2 maja.
Abp Wojciech Polak omówi bieżące sprawy związane z ochroną dzieci i młodzieży. Przekaże też informacje na temat standardów postępowania podmiotów kościelnych w relacji do tzw. ustawy Kamilka oraz na temat prac nad powołaniem komisji historycznej do badania przypadków wykorzystania seksualnego w Kościele. Z kolei bp Damian Bryl przedstawi stan prac nad projektem dotyczącym formacji kapłańskiej.
Przedstawiciele Rady ds. Rodziny przedstawią sytuację związaną z toczoną w Polsce dyskusją nad ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
W drugim dniu zebrania plenarnego biskupi będą celebrować Mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie znajduje się grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Okazją do uroczystej celebry jest przypadająca w tym roku 40. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego.
Bezpośrednio przed rozpoczęciem zebrania plenarnego odbyło się spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego omawiano bieżące sprawy Kościoła w Polsce.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.