Studnia w Beninie wotum wdzięczności za beatyfikację werbistów – męczenników II wojny światowej
13 czerwca 2024 | 15:40 | Karol Darmoros, Vatican News PL | Pieniężno Ⓒ Ⓟ
25 lat temu – 13 czerwca 1999 roku w Warszawie – św. Jan Paweł II beatyfikował 108 polskich męczenników II wojny światowej. W tej grupie byli też czterej werbiści, zamordowani przez Niemców. Teraz błogosławieni ojcowie Alojzy Liguda, Stanisław Kubista, Ludwik Mzyk i brat Grzegorz Frąckowiak zostaną patronami studni w Beninie. W ten sposób Referat Misyjny Księży Werbistów chce uczcić ćwierćwiecze beatyfikacji swych współbraci.
„Ruszamy z akcją budowy tej studni, aby podzielić się naszą radością z beatyfikacji męczenników i dać przynajmniej w tej jednej wiosce bardzo konkretnym osobom źródło czystej, zdrowej wody” – mówi Vatican News – Radiu Watykańskiemu o. Wiesław Dudar SVD, dyrektor Referatu Misyjnego Księży Werbistów w Pieniężnie. Jak podkreśla, to właśnie misyjny wymiar dzieła budowy studni jest dla werbistów istotny. Bowiem oprócz Mszy świętych, nabożeństw i wspomnień o beatyfikowanych werbistach, ojcowie chcieli uczcić swych współbraci czymś namacalnym.
Wieś Kakpala leży na zachodzie Beninu, państwa nad Zatoką Gwinejską na zachodzie Afryki. Wioska należy do Parafii Matki Bożej z Dompago, którą werbiści prowadzą od 30 lat. Miejscowość zamieszkuje ludność trudniąca się rolnictwem – uprawą soi i hodowlą kóz, drobiu czy owiec. Każdego dnia kobiety i dziewczęta muszą chodzić po wodę do oddalonego o 1,5 km strumienia. Jeden pełny kurs to zatem trzy kilometry, z czego połowa z obciążeniem wodą.
„Kiedy nastaje pora sucha, wtedy ten strumień wysycha. Koryto rzeki jest wydrążone w skałach, są dosyć duże zagłębienia i tam zostaje woda. Po nią przychodzą kobiety, ale z tych miejsc piją też zwierzęta, zanieczyszczając ją. Ta woda jest brudna, skażona, ale jedyna, jaką ci ludzie mogą pić przez kilka miesięcy, czekając później na deszcz” – tłumaczy o. Wiesław Dudar. Werbista dodaje jednak, że nawet ta woda z głębokiego strumienia nigdy nie będzie tak czysta jak ta z podziemnego źródła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.