W Legnicy zakończyły się szkolenia ws. Ustawy „Kamilka”
22 czerwca 2024 | 12:57 | ksww | Legnica Ⓒ Ⓟ
W 5 rejonach diecezji legnickiej odbywały się szkolenia dla księży związane z tzw. „ustawą Kamilka”. Prowadziły je ks. Piotr Kot, delegat biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz pracownica Kurii Biskupiej Izabela Hawryluk.
Podczas szkoleń podkreślone zostało, że w diecezji legnickiej od pięciu lat stosowane są wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży, opracowane na potrzeby diecezji. Odbyły się też odpowiednie szkolenia po wejściu w życie wytycznych. Wszystkie osoby mające kontakt z nieletnimi w parafiach oraz podczas wydarzeń z udziałem nieletnich organizowanych przez parafie lub wspólnoty formacyjne, podpisywały specjalne deklaracje respektowania tychże wytycznych.
Podczas obecnych szkoleń zwrócono uwagę na to, że respektowanie „ustawy Kamilka” dotyczy wszystkich placówek wychowawczych, oświatowych i wszelkich działań, w których biorą udział nieletni. Zatem nie są to przepisy dotyczące jedynie Kościoła.
Izabela Hawryluk, która jest też żona i matką, zwróciła uwagę na to, że jest to ustawa prewencyjna, której celem jest zachowanie bezpieczeństwa nieletnich. – Zatem należy spojrzeć na nią pozytywnie, jako na szansę tworzenia przestrzeni, w której dzieci będą czuły się bezpiecznie, a rodzice będą pewni, że ich dzieci są w dobrych rękach – podkreśliła.
– Ustawa, która weszła w życie w lutym tego roku, dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Nakłada ona obowiązki na wszystkich pracodawców, osoby odpowiedzialne za organizowanie działań związanych z formacją, wychowaniem, wypoczynkiem itd. Podaje też obszerną listę zachowań dozwolonych i zabronionych w kontakcie z nieletnimi podczas tych działań – podkreślił ks. Piotr Kot.
Chodzi zatem o to, by na podstawie ustawy i wcześniejszych wytycznych wypracować we wspólnotach parafialnych właściwe zrozumienie celów ustawy, oraz uświadomić wszystkim osobom biorącym udział we wszelkich inicjatywach, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo ich uczestników jak ważne jest tworzenie przestrzeni bezpiecznej. Zatem we wszystkich parafiach i wspólnotach należy przeprowadzić szkolenia dla osób biorących udział i odpowiedzialnych za opiekę nad dziećmi, budować wrażliwość na jakiekolwiek przejawy przemocy wśród dzieci. Konieczna jest też weryfikacja osób, które będą brały udział w dziełach prowadzonych na rzecz nieletnich.
Ks. Kot podkreślił też, że w każdej parafii ma powstać zespół osób, które będą reagowały na jakiekolwiek przejawy przemocy. W skład zespołu ds. prewencji mają wejść: osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci, osoba zaufana, do której może się zgłosić każdy nieletni i zgłosić naruszenie standardów, oraz osoba odpowiedzialna za interwencję. Tą osobą może być proboszcz lub osoba delegowana.
Duchowny poinformował również, że stosowne dokumenty oraz komentarze do ustawy, jak i wzory formularzy przydatnych w parafii będą dostępne w najbliższym czasie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.