Białystok – do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Różanymstoku dotarło ponad 1,5 tys. młodych pielgrzymów
24 czerwca 2024 | 10:13 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
W dniach 21-23 czerwca odbyła się 43. Piesza Pielgrzymka Rożanostocka. W tym roku przebiegała ona pod hasłem „Radując się w nadziei”. Z dziękczynieniem za zakończony rok szkolny oraz kończący się rok akademicki do Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych przybyło ponad 1,5 tys. pątników.
Mszy św. na zakończenie pielgrzymki przewodniczył bp Henryk Ciereszko, wraz z nim Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, w tym kierownik pielgrzymki, ks. Piotr Szmigielski.
„Jeżeli wszystko w naszym życiu postawimy na jedną kartę, doświadczymy Jego obecności, Jego bliskości w Najświętszej Sakramencie” – podkreślał w homilii ks. Tomasz Łapiak, przypominając, jak ważne jest okazywanie głębszej czci Eucharystii.
Zachęcał pielgrzymów, abyśmy dbali o to, by Eucharystia nie stała się dla nich tylko rutyną, ale aby pragnęli „prawdziwego Chleba z nieba – Żywego Pana, który pozwala doświadczyć głębokiego pokoju serca”.
„Jeśli w naszym życiu przymocujemy się do kolumny, którą jest Matka Boża, jeśli szczerze zawierzymy się Matce Bożej, jeśli Ona nas poprowadzi, rozkochamy się w eucharystycznej obecności naszego Pana” – mówił.
Eucharystię poprzedził koncert uwielbienia w wykonaniu scholi Winnica.
Jak co roku, do Sanktuarium Matki Bożej Rożanostockiej wyruszyły grupy pielgrzymów z Białegostoku i okolicznych miejscowości (m.in. z Czarnej Białostockiej, Sokółki, Knyszyna, Korycina, Janowa, Suchowoli, Zabłudowa, Moniek, Goniądza). Na miejsce dotarło ponad 1,5 tys. osób.
Najstarszy pielgrzym liczył 80 lat, a najmłodszy, który był obecny przez pełne trzy dni wędrówki – 2 tygodnie. Ostatniego dnia pielgrzymowania do pielgrzymów dołączył jeszcze młodszy uczestnik, który liczył dokładnie 13 dni.
Na pielgrzymim szlaku wiernym towarzyszyło 29 kapłanów, 7 kleryków oraz 5 sióstr zakonnych.
Pielgrzymka Różanostocka jest najstarszą diecezjalną pielgrzymką i odbywa się corocznie od czasu koronacji obrazu w tym Sanktuarium 28 czerwca 1981 r. Jest ona połączona z dziękczynieniem młodzieży za kończący się rok szkolny i akademicki.
Kustoszami różanostockiego sanktuarium, dzięki staraniom bł. bp. Jerzego Matulewicza, są od roku 1919 księża salezjanie. Obok działalności duszpasterskiej prowadzą tu ponownie od 2000 r. zamknięty przez władze komunistyczne w 1954 r. ośrodek dzieł wychowawczych pod nazwą Salezjański Dom Młodzieżowy oraz Bursę Salezjańską. Od 1987 r. sanktuarium w Różanymstoku nosi tytuł Bazyliki Mniejszej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.