Na Mazurach trwa Festiwal Głębi Pogłębiarki
24 czerwca 2024 | 16:19 | ar | Olsztynek Ⓒ Ⓟ
Rozwój, odpoczynek, zabawa oraz budowanie autentycznych, głębokich relacji z Bogiem – te idee przyświecają Festiwalowi Głębi w Olsztynku, który jest największym wydarzeniem organizowanym przez Pogłębiarkę – projekt internetowy, którego pomysłodawcą i założycielem jest Daniel Wojda.
Podczas dwóch pierwszych dni wypoczynku, dla uczestników przewidziano czas na wspólny odpoczynek i wzajemne poznanie się. W planach znajdują się m.in.: medytacje, gra terenowa, konferencje z obszaru psychologii, czas wolny, Eucharystia, ognisko oraz „sortownik myśli”. Przez kolejne cztery dni Festiwalu organizatorzy zapewniają stały rozkład dnia, który obejmuje poranną medytację, przedpołudniowe warsztaty (2 bloki), popołudniowe prelekcje i msze święte oraz wieczorne konferencje lub wieczory modlitewne oraz sortownik myśli.
„W trakcie tych dni, zapraszamy Cię do udziału w jednej, wybranej przez Ciebie, stałej grupie warsztatowej. Każde spotkanie warsztatowe będzie trwać 2 godziny. W ramach kameralnej grupy będziesz eksplorować interesujący Cię temat, zdobędziesz rzetelną wiedzę i nowe umiejętności. Ufamy, że to znakomita szansa na lepsze poznanie samego siebie i otwarcie się na działanie Pana Boga w codzienności. O miejscu w danej grupie warsztatowej decyduje kolejność zgłoszeń” – zapewniają organizatorzy.
Południowe prelekcje będą dostępne dla każdego chętnego, w tym samym czasie odbywać się będą trzy prelekcje na tematy związane z psychologią, duchowością i ciałem, by każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Będzie także możliwość uczestnictwa w Eucharystii i adoracji.
Uczestnicy wydarzenia wypoczywają w położonych w lesie nad jeziorem ośrodkach – Wiatraki lub Leśny Azyl. Na turnusy można zabrać ze sobą dzieci, którym organizatorzy zapewniają czas zabawy podczas warsztatów, dostosowany do wieku: zabawy grupowe integracyjne, zabawy z piłką, malowanie, lepienie z plasteliny, kącik LEGO. Przygotowano także wspólne spotkania warsztatowo-integracyjnych dla młodzieży, dostosowane do potrzeb utworzonej na każdym turnusie grupy.
Obecnie trwa pierwszy turnus wypoczynku, w tym roku przewidziano jeszcze drugi turnus (28.06-05.07) oraz trzeci (06.07-13.07).
Organizatorem wydarzenia jest środowisko osób związanych z internetowym projektem Pogłębiarka, której działalność i misja zakorzenione są w duchowości ignacjańskiej, opartej na medytacji Pisma Świętego, ignacjański rachunek sumienia (Sortownik Myśli) – proste formy modlitwy proponowane przez św. Ignacego z Loyoli.
Pogłębiarka to także pierwsza polska aplikacja do medytacji chrześcijańskiej, w której można znaleźć codzienne medytacje Pisma Świętego, ignacjański rachunek sumienia, medytacje tematyczne oraz kursy rozwojowe.
– Medytowanie w ostatnich latach stało się bardzo popularne i coraz więcej osób szuka sposobu, jak i gdzie nauczyć się medytować. Co ciekawe w Kościele katolickim często medytacja kojarzy się ludziom z buddyzmem lub innymi religiami Dalekiego Wschodu. Katolicy zapominają, że medytacja jest głęboko zakorzenioną praktyką duchowości sięgającą swoimi początkami do pierwszych wieków chrześcijaństwa i wywodzi się ze starożytnego monastycyzmu. W Pogłębiarce chcemy dzielić się z innymi tą bogatą tradycją chrześcijańską i zachęcić jak najwięcej osób do medytacji, ponieważ sami doświadczamy, jak wartościowa i cenna jest to modlitwa w naszym codziennym życiu – podkreśla Artur Sikora, manager Pogłębiarki.
W swoich projektach twórcy pogłębiarki cenią dojrzałość, sprawczość oraz zdrową duchowość, połączoną z rzetelną wiedzą psychologiczną. W ten sposób powstają liczne kursy rozwoju duchowego i osobistego, spotkania, konferencje i inne materiały, wsółtworzone ze specjalistami z dziedziny duchowości, psychologii i psychoterapii, dzięki którym społeczność Pogłębiarki może stale wzrastać.
Wśród osób zaangażowanych w projekt znajdują się m.in.: o. Mieczysław Łusiak SJ, o. Dariusz Piórkowski SJ, o. Roman Groszewski SJ, s. Bogna Młynarz, o. Adam Szustak OP, Marcin Zieliński, Jacek Weigel, prof. Bogdan de Barbaro, prof. Zenon Waldemar Dudek czy prof. Aleksander Bańka.
Pogłębiarka powstała w 2015 roku, jako projekt internetowy, którego pomysłodawcą i założycielem jest Daniel Wojda. Na początku był to kanał na YouTube, na którym publikowane były transmisje na żywo medytacji Pisma Świętego. Wkrótce zrodził się pomysł powołania niejako mobilnej wspólnoty, pozwalającej na rozprzestrzenianie Bożego orędzia nawet daleko poza granice Polski.
Dziś Pogłębiarka jest dużą, stale rozwijającą się społecznością, której projekty wyszły poza strefę online. Jej członkowie spotykają się, modlą się, dzielą świadectwem oraz inspirują do dalszego działania.
Więcej informacji:
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.