Inauguracja Festiwalu „Organy Archikatedry”
07 lipca 2024 | 13:12 | gie | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Włoski wirtuoz organów Giampaolo Di Rosa zainauguruje 7 lipca w Warszawie XXXI Międzynarodowy Festiwal „Organy Archikatedry”. W ramach festiwalu zaplanowano 12 koncertów, podczas których wystąpią artyści z Finlandii, Słowacji, Hiszpanii, Włoch i Polski. Festiwal jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych w stolicy.
To już 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Organowego, który niezmiennie odbywa się w stolicy w niedzielne popołudnia przez trzy kolejne letnie miesiące, w tym roku do 22 września. Wydarzenie ma już swoich stałych miłośników, na koncerty przychodzi też wielu odwiedzających w tym czasie Warszawę turystów. – W zeszłym roku frekwencja była fantastyczna – mówi Przemysław Kapituła, organizator i kierownik artystyczny festiwalu.
Podczas koncertu inaugurującego usłyszymy włoskiego organistę Giampaolo Di Rosę, dobrze znanego i lubianego przez warszawską publiczność. Artysta niejednokrotnie koncertował w Polsce, gościł też na Festiwalu „Organy Archikatedry”. Muzyk wykona dwie sonaty – nr 7 Wolfganga Amadeusza Mozarta i nr 17 Ludwiga van Beethovena, obie w swojej transkrypcji na organy, oraz własne „Improwizacje”.
– Wirtuoz obdarzony jest fenomenalną techniką i ogromną muzykalnością. Posiada aż siedem dyplomów akademickich. Jego grę docenia się na całym świecie. Świetnie improwizuje, wykorzystując mocną rytmikę, pełną agresywnych rytmów, co na naszych organach daje wspaniałe efekty – zapowiada Przemysław Kapituła.
Giampaolo Di Rosa jest związany z portugalskim kościołem w Rzymie – św. Antoniego na Polu Marsowym (Chiesa di Sant’Antonio dei Portoghesi). Jego repertuar obejmuje każdą epokę historyczną, a także improwizacje, własne kompozycje i transkrypcje na organy oraz kompletne cykle kilku kompozytorów, w tym Jana Sebastiana Bacha. Prowadzi działalność koncertową na całym świecie, poświęcając się także dydaktyce, badaniom i doradztwu artystycznemu dla różnych instytucji, takich jak Dom Miłosierdzia w Guimarães w Portugalii i katedra w León w Hiszpanii. Nagrodzony w 2010 r. przez prezydenta Republiki Portugalskiej najwyższym odznaczeniem państwowym.
W tym roku wśród wykonawców usłyszymy reprezentantów: Hiszpanii, Włoch, Finlandii, Słowacji i Polski, którzy zagrają klasyczne kompozycje organowe, np. Jana Sebastiana Bacha, Feliksa Mendelsohna czy polskiego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego, ale też interesujące transkrypcje organowe kompozycji Chopina czy Beethovena. – W programie tegorocznego festiwalu dwukrotnie zostaną zaprezentowane utwory Mieczysława Surzyńskiego, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Kompozytor jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli muzyki romantycznej w Polsce – mówi dyrektor festiwalu.
Artyści zagrają na organach zbudowanych w warszawskiej katedrze w 1987 r. przez renomowaną niemiecką firmę Eule. Ten wielki 60-głosowy instrument jest przykładem znakomitego kunsztu organmistrzowskiego; liczba piszczałek wynosi 4301, a największa z nich waży ok. 100 kg. Doskonale dopasowany jest do wnętrza świątyni, dzięki czemu posiada znakomite brzmienie.
W ramach festiwalu po raz 25. zostanie przyznana nagroda „Srebrna Piszczałka”. W tym roku został nią nagrodzony krakowski organista i profesor Mieczysław Tuleja. Artysta został wyróżniony przez przewodniczącego Episkopatu Polski za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Uroczystość wręczenia nagrody będzie miała miejsce 18 sierpnia.
Koncerty odbywają się w kolejne niedziele, zawsze o godzinie 16.00 w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”, której celem jest organizowanie, popularyzowanie i wspieranie działalności kulturalnej w Polsce.
Więcej informacji oraz bilety na koncerty można znaleźć na www.kapitula.org.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.