Prof. Weigel o różnicach między katolicyzmem w USA i w Niemczech
12 lipca 2024 | 14:39 | st | Waszyngton Ⓒ Ⓟ
Amerykański publicysta George Weigel, znany biograf papieża Jana Pawła II, stwierdził, że niemiecka droga synodalna „wydaje się charakteryzować raczej dekonstrukcją tradycji”. Wypowiedział się on w wywiadzie dla katolickiego tygodnika „Die Tagespost”. Natomiast w USA „najbardziej kreatywne głosy w amerykańskiej teologii są bardziej zaangażowane w dynamiczną ortodoksję niż w ponowne odkrywanie katolicyzmu zgodnie z tzw. duchem czasu”.
Prof. Weigel wymienił szereg innych powodów, dla których Kościół w USA jest bardziej żywy niż w Niemczech: „Mamy aktywne, prowadzone przez świeckich ruchy odnowy i nie mamy rozdętych biurokracji diecezjalnych. Mamy rozwijające się wspólnoty życia konsekrowanego z ludźmi, którzy są zaangażowani zarówno w dynamiczną ortodoksję, jak i nową ewangelizację. Mamy szeroką sieć publikacji i instytucji, które promują prawdziwe nauczanie Soboru Watykańskiego II, a nie amorficznego «ducha Soboru»” – kontynuował Weigel. „Wreszcie, co nie mniej ważne, jesteśmy samofinansujący się, zamiast polegać na państwie”.
Mówiąc o koncepcji dynamicznej ortodoksji, której użył kilka razy w wywiadzie, publicysta wyjaśnił: „Dynamiczna ortodoksja stara się uczynić odwieczne i wieczne prawdy wiary katolickiej zrozumiałymi dla dzisiejszych umysłów, serc i dusz, aby doprowadzić je do przyjaźni z wcielonym Synem Bożym, Panem Jezusem Chrystusem. Dynamiczna ortodoksja opiera się na założeniu, że objawienie Boże jest rzeczywiste i wiążące w czasie. Odrzuca ideę, że współczesne zwyczaje 'poprawiają’ objawione prawdy o tym, co prowadzi do szczęścia „- podkreślił Weigel. Krótko odniósł się również do ograniczeń tradycyjnej liturgii przedsoborowej, jakie zostały wprowadzone w wielu miejscach, zwłaszcza w USA. „Muszą one zostać anulowana podczas następnego pontyfikatu”, uważa Weigel, dodając, że mówi to „jako przekonany człowiek Novus Ordo!”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.