„Habemus cuniuculum” – przełom na placu budowy przed jubileuszem 2025 r.
18 lipca 2024 | 14:26 | tom | Rzym Ⓒ Ⓟ
W środę osiągnięto przełom na najważniejszym placu budowy w obszarze komunikacyjnym Rzymu przed Rokiem Świętym 2025. Ukończona została powłoka tunelu dla ruchu samochodowego na brzegu Tybru w pobliżu Watykanu. Ciężkie maszyny budowlane przebiły się przez ostatni brakujący element w obecności osobistości politycznych i kościelnych.
Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, aby całkowicie przekierować ruch samochodowy między Watykanem a Tybrem. Po zakończeniu budowy pielgrzymi i turyści będą mogli bez przeszkód przejść z Zamku św. Anioła na Plac św. Piotra. Nad tunelem ma powstać nowoczesny plac, który może stać się miejską wizytówką międzynarodowego wydarzenia pielgrzymkowego, które papież Franciszek ogłosił pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei”.
Burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri nazwał w środę tunel, który kosztuje około 85 milionów euro, „rekordowym placem budowy”.
Budowa tunelu rozpoczęła się w sierpniu 2023 r. i zakończy się przed otwarciem Roku Świętego za pięć miesięcy. Prace będą musiały być prowadzone w dzień i w nocy.
Plac budowy jest częścią „terapii szokowej”, której potrzebuje stolica Włoch. W tym celu potrzebne są dalsze znaczne dotacje ze strony włoskiego rządu. Według doniesień watykańskich i włoskich mediów, oprócz Gualtieriego, przy „podziemnym przełomie” obecny był także włoski minister infrastruktury Matteo Salvini oraz przedstawiciel papieża ds. organizacyjnych Roku Świętego, arcybiskup Rino Fisichella. Podczas prac budowlanych nad brzegiem Tybru odkryto kilka starożytnych ruin, w tym dużą pralnię z wczesnego okresu cesarstwa rzymskiego. Mają one zostać odbudowane jako nowe atrakcje archeologiczne w pobliżu Zamku św. Anioła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.