„Przystań z Jezusem” obok festiwalu muzyki techno – rozmowa z ks. Rafałem Jarosiewiczem
19 lipca 2024 | 04:00 | Wanda Milewska | Kołobrzeg Ⓒ Ⓟ
W Kołobrzegu po raz 14. trwa ewangelizacja „Przystań z Jezusem”, prowadzona przy okazji odbywającego się Sunrise Festival w pobliskim Podczelu. O celach i szczegółach ewangelizacji, w rozmowie z KAI opowiada koordynator religijnego dzieła ks. Rafał Jarosiewicz, dyrektor diecezjalnej Szkoły Ewangelizacji oraz prezes Fundacji SMS z NIEBA.
Jaki jest cel i hasło tegorocznej ewangelizacji „Przystań z Jezusem”?
Podobnie jak we wcześniejszych latach, celem spotkań ewangelizacyjnych jest prowadzenie do osobistego spotkania z Jezusem, aby każda osoba mogła odkryć sens i wartość swojego życia. Natomiast hasło brzmi: „Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, aby on zapłonął”.
Jak wygląda przygotowanie do prowadzenia ewangelizacji wśród tłumu osób, które przybywają na nadmorski festiwal muzyczny?
Przygotowanie do ogólnopolskiej inicjatywy ewangelizacyjnej „Przystań z Jezusem” zaczęliśmy już wiele miesięcy wcześniej. Było to przede wszystkim przygotowanie duchowe, czyli modlitwa, post a także w ostatnim miesiącu jałmużna przez trwającą zrzutkę. Jednym z elementów przygotowania było także rozeznawanie z bp. Zbigniewem Zielińskim gdzie i jak ma wyglądać tegoroczna „Przystań z Jezusem”, aby najsensowniej odpowiedzieć na potrzeby osób ewangelizowanych. Podobnie jak w poprzednich latach, taki i w tym roku Przystań z Jezusem rozpoczęła się od postawienia sobie ważnych pytań. Jak ma wyglądać ewangelizacja? Kto jest adresatem w tym roku? Jakie metody i formy będą odpowiednie a z jakich należy zrezygnować? To wszystko po to, aby jak najlepiej inkulturować ewangelię, nie zmieniając jej przesłania do obecnych wyzwań. Od 16 do 18 lipca trwają rekolekcje. Natomiast ewangelizacja odbywać się będzie od 19 do 22 lipca.
Ilu jest ewangelizatorów i gdzie ich można spotkać?
W tym roku ponad 70 osób bierze udział w ewangelizowaniu. Młodzi ludzie, księża i siostry zakonne posługują przede wszystkim modlitwą i prowadzą rozmowy w pobliżu bazyliki w Kołobrzegu oraz w Podczelu gdzie ustawiona została Mobilna Kaplica.
Do kogo kierowana jest ta ewangelizacja i czy prowadzona jest z myślą tylko o uczestnikach festiwalu?
Oprócz bezpośredniej okazji przygotowania ewangelizacji przy trwającym Sunrise Festival, tegorocznymi adresatami są także turyści obecni w Kołobrzegu oraz mieszkańcy miasta.
Jak się odbywa ewangelizacja tak, by jej cel został osiągnięty?
Jest to spotkanie z drugim człowiekiem, rozmowa, modlitwa, posługa muzyczna w różnych miejscach np. w konkatedrze. To podstawowe sposoby wykorzystywane przez ewangelizatorów. Oczywiście nie zabraknie zewnętrznych „gadżetów” pomagających zaciekawić przechodniów. Do takich należy m.in Muzeum 33, Namiot Miłosierdzia, malowanie dzieciom twarzy czy akordeonista z przesłaniem.
Czego, zdaniem Księdza, młodzi ludzie oczekują po tych spotkaniach?
Młodzi, ale także wszyscy odbiorcy ewangelizacji, oczekują przede wszystkim pokazania im Jezusa. Jak zrobią to ewangelizatorzy – jest już mniej istotne. Ważne, aby do tego spotkania dobrze podprowadzili. Decyzję o zawierzeniu życia Jezusowi – podejmuje już osobiście każdy i to od niego zależy czy przyjmie głoszone orędzie.
Dziełami towarzyszącymi ewangelizacji są m.in.: Mobilny konfesjonał, Kościół na kółkach, Muzeum 33, Żywa biblioteka czy Namiot miłosierdzia. Czy może Ksiądz krótko je scharakteryzować szczególnie Muzeum 33?
To tylko niektóre formy wykorzystywane w ewangelizacji. Jako fundacja SMS z Nieba, znani jesteśmy z oryginalnych projektów. Kolejnym 33. projektem było Muzeum. Muzeum 33 to pojazd – przyczepa, przystosowana do ekspozycji jedynego na świecie najdłuższego rachunku telefonicznego, który powstał w wyniku wysłanych w ciągu miesiąca smsów w Polsce i na świecie z fragmentem Pisma Świętego, które pokazywały Chrystusa tysiącom odbiorców. Inicjatywa trwa od 2006 r. Od 2015 r. wysyłkę fragmentów Słowa Bożego prowadzimy do dziś poprzez darmową aplikację SMS z Nieba do pobrania w sklepach internetowych. Chcemy aby Muzeum 33, które się przemieszcza pokazywało młodym ludziom, że warto mieć pasje i je rozwijać, że może służyć inspirowaniu i ukazywaniu wielkich dzieł, które rodzą się z małych decyzji.
***
Ks. Rafał Jarosiewicz jest misjonarzem miłosierdzia, autorem kilkunastu książek, twórcą nowych form ewangelizacyjnych m.in. Mobilny konfesjonał, Kościół na kółkach, Muzeum 33, Biblioteka dla zmarłych, Aplikacja SMS z NIEBA, Duchowa adopcja polityków, biskupów, czy SMS z NIEBA TV. Od 30 lat związany z ewangelizacją uliczną i rekolekcjami na stadionach.
„Przystań z Jezusem” została powołana do istnienia przez bp. Edwarda Dajczaka w 2010 r i odbywa się każdego roku w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
Festiwal „Sunrise”, który od kilkunastu lat odbywa się pod koniec lipca w Kołobrzegu, przyciąga nad morze tysiące młodych ludzi nie tylko z Polski. Fani muzyki klubowej, house, techno czy elektro, spędzają kilka dni na koncertach oraz imprezach towarzyszących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.