Pielgrzymka rowerowa do grobu św. Patryka w Irlandii
19 lipca 2024 | 16:41 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W ciągu dziewięciu dni grupa rowerowych pielgrzymów z diecezji płockiej pokonała ponad tysiąc kilometrów, docierając do miejsc związanych ze św. Patrykiem, patronem Irlandii. Pątnicy między innymi modlili się przy jego grobie w Downpatrick i w dedykowanej mu katedrze w Armagh. W pielgrzymce organizowanej po raz 15. wzięli udział cykliści z Mławy, Płońska, Gostynin i Pułtuska.
Trasa rowerowa nie należała do najłatwiejszych, ponieważ Irlandia ma ukształtowanie pagórkowate, jednak piękno natury rekompensowało podjęty trud.
Rowerzyści przede wszystkim dotarli do grobu św. Patryka (IV-V w.), znajdującego się w Downpatrick koło Belfastu. Podobno tam właśnie znalazł się biskup Patryk w roku 432, aby rozpocząć krzewienie chrześcijaństwa na wyspie. Na jego grobie znajduje się wielka, skalna płyta, umieszczona w 1901 r. Wyryto na niej jedynie słowo „Patric”. Być może płyty tej nigdy by tam nie było, gdyby nie fakt, że pielgrzymi modlący się przy grobie zabierali z niego ziemię. W tej samej miejscowości pątnicy zwiedzili także Katedrę Down (XIX-XX w.).
Pielgrzymi z Mazowsza dojechali też do Góry św. Patryka. Croagh Patrick, to odosobniona góra (764 m n.p.m.) o stożkowatym kształcie, położona w zachodniej części Irlandii. Stanowi ona miejsce licznych pielgrzymek. Według tradycji święty spędził na górze 40 dni w 441 roku, modląc się i powstrzymując od jedzenia w czasie wielkiego postu.
Istnieje legenda, że przepędził stamtąd złe duchy przybierające postać ptaków oraz pokonał „starego” boga celtyckiego Lugha. Pielgrzymi, którzy chcą znaleźć się na górze, muszą pokonać trudny, kamienisty szlak wiodący na wierzchołek góry. Od 1905 roku jest tam kapliczka. Część osób wchodzi na górę boso.
Poza tym rowerzyści z diecezji płockiej modlili się w katedrze rzymskokatolickiej św. Patryka w Armagh (zbudowanej w latach 1840-1904). Została ona wzniesiona, aby zastąpić średniowieczną katedrę św. Patryka w Dublinie, przejętą przez anglikański Kościół Irlandii w czasie reformacji (katedra w Dublinie jest największą budowlą sakralną w Irlandii i ma status anglikańskiej katedry narodowej). Katedra w Armagh jest siedzibą katolickiego arcybiskupa Armagh, prymasa Irlandii.
Opiekunami duchowymi rowerowej wyprawy po Irlandii byli: ks. Paweł Czarnecki, wicedyrektor Katolickiego Radia Diecezji Płockiej i ks. Sebastian Pakulski, proboszcz parafii Chamsk.
Patryk z Irlandii (ur. ok. 385 w Brytanii, zm. 17 marca między 457 a 492 r. w Saulu), to biskup i apostoł Irlandii, misjonarz. W wieku 16 lat został porwany przez Irów i uprowadzony do Irlandii, gdzie prawdopodobnie został sprzedany jako niewolnik. Po sześciu latach niewoli udało mu się uciec i dopłynąć do domu rodzinnego. Postanowił, że podejmie się pracy misyjnej właśnie w Irlandii. Wcześniej przygotował się do swojej misji w Galii, w klasztorze w Saint-Honorat (jedna z Wysp Leryńskich) oraz w Auxerre, pod kierunkiem biskupa Germana. Przyjął sakrę biskupa Irlandii. W Irlandii znalazł się w roku 432, głosił słowo Boże, chrzcił, doprowadził do zbudowania kościoła.
W 444 roku założył biskupstwo w Armagh, gdzie sam rezydował i od tamtego momentu mają tam siedzibę prymasowie Irlandii.
Patryk zmarł 17 marca między 457 a 492 rokiem. Jest patronem Irlandii, ale też inżynierów, fryzjerów, kowali czy górników.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.