Bp Musioł do Babć i Dziadków: jesteście dla nas jak tabernakula wartości
29 lipca 2024 | 12:00 | kda | Opole Ⓒ Ⓟ
Pomocniczy biskup opolski Waldemar Musioł, przewodniczył w niedzielę uroczystościom odpustowym na Górze św. Anny. Nawiązując do obchodzonego tego dnia IV Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych, w kazaniu podkreślił znaczenie osób starszych we współczesnym świecie i w Kościele. – Jesteście dla nas jak tabernakula wartości, których nie tylko – jak Eucharystycznego chleba – trzeba strzec, adorować i wielbić, ale nimi karmić – powiedział duchowny.
– Przez całe lata Waszego życia, podobni do uczniów Jezusa na pustkowiu karmiliście Wasze dzieci, wnuki, wychowanków, młode pokolenie chlebem – mówił zwracając się do dziadków, rodziców i wychowawców bp Musioł. – Nie tylko tym, który karmił ich ciała, ale także wypełniał ich serca- dodał duchowny.
Biskup cytował słowa papieża Franciszka, że nawet wtedy, gdy wiek postępuje, a siły słabną, gdy włosy siwieją, a rola społeczna maleje, gdy życie staje się mniej produktywne i może się wydawać bezużyteczne”, Bóg trwa przy nas.
– Przyjmijcie też zapewnienie – przekonywał – że mimo, iż może się Wam wydawać, że etap Waszego rozdzielania chleba już się zakończył, bo dzieci już dorosłe, bo są już na swoim, bo wnuki dobrze sobie radzą, nie potrzebują już naszego chleba, bo młode pokolenie i ich głody oraz sposoby ich zaspokajania wydają się Wam niezrozumiałe, w koszach Waszego życia jest jeszcze wiele dobrych i nadających się do spożycia ułomków, okruchów, które cierpliwie zbierajcie, którym nie pozwólcie zginąć.
Jesteście dla nas jak tabernakula wartości, których nie tylko – jak Eucharystycznego chleba – trzeba strzec, adorować i wielbić, ale nimi karmić, choćby najdrobniejszą jego cząstką, okruchem, resztką – powiedział bp Musioł. – Kiedy przyglądam się dziś, jaką strawą, bo trudno nazwać to chlebem, karmi dziś młode pokolenie duch tego świata, z jaką pogardą traktuje wartości chrześcijańskie i jak je ośmiesza przed ludźmi młodymi, z jaką łatwością przychodzi mu bluźnierczo sięgać po symbole i skojarzenia religijne, jak tego mieliśmy przykład choćby podczas otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, by promować nimi swój ideał życia bez Boga i wbrew Jego Prawu; kiedy przyglądam się, jak skutecznie zabija w nas marzenie o wieczności, odnoszę wrażenie, że właśnie te Wasze ułomki, okruchy, resztki nabierają szczególnego znaczenia i wartości.
Raz jeszcze wracając do słów papieża Franciszka, kaznodzieja zwrócił uwagę, iż mądrość naszych dziadków jest dziedzictwem, które powinniśmy przejąć. Naród, który nie chroni i nie szanuje dziadków «nie ma przyszłości, bo nie ma pamięci, utracił pamięć».
Msza św. w grocie lurdzkiej była szczytem czterodniowych odpustowych uroczystości ku czci św. Anny. Tradycyjnie przyniesiono do groty – dzieje się tak tylko ten jeden raz w roku – figurę św. Anny na co dzień czczoną w bazylice.
W obchodach licznie uczestniczyli nie tylko pątnicy z diecezji opolskiej i gliwickiej, ale także z innych regionów Polski oraz Ślązacy z Teksasu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.