Obory – mural upamiętnił 200. rocznicę wizyty Chopina w sanktuarium maryjnym
30 lipca 2024 | 14:17 | eg | Obory Ⓒ Ⓟ
Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach (diecezja płocka) upamiętniono 200. rocznicę pobytu w tym miejscu Fryderyka Chopina. Artystycznym wyrazem tego wydarzenia jest mural na budynku klasztornym. Z okazji rocznicy, Mszy św. za duszę kompozytora przewodniczył o. Piotr Słomiński O.Carm., przeor klasztoru i proboszcz parafii.
Na terenie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach odsłonięto mural, który upamiętnia 200. rocznicę wizyty i modlitwy Fryderyka Chopina (1810-1849) w tym miejscu, w roku 1824. Wydarzenie to upamiętniono z inicjatywy o. Piotra Słomińskiego O. Carm., przeora klasztoru Ojców Karmelitów w Oborach, jak również Fundacji Bonadomus.
Mural z Chopinem odsłoniła Katarzyna Kukielska, wójt gminy Zbójno (na terenie, której leżą Obory) oraz Ryszard Kruziński, przewodniczący rady parafialnej parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Oborach. Mural wykonała Aleksandra Kubacka z Golubia-Dobrzynia, absolwentka wydziału sztuk pięknych na UMK w Toruniu. Powstał na Domu Pielgrzyma. W sprawach technicznych malarce pomagał jej ojciec. W przygotowanie rusztowań zaangażowali się parafianie.
Mszy św. w intencji Fryderyka Chopina przewodniczył ojciec przeor. Po Mszy św. historyk prof. dr hab. Mirosław Krajewski, prezes Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego, opowiedział o trzykrotnym pobycie Chopina na Ziemi Dobrzyńskiej i jego związkach z tym regionem Polski i diecezji płockiej.
Można było także wysłuchać koncertu symfonicznego z utworami Fryderyka Chopina, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Aleksandria” z Warszawy. Chętni mogli też zwiedzić klasztor, wejść na Kalwarię Oborską oraz zabytkowy cmentarz z kaplicą z XVII wieku.
***
Sanktuarium w Oborach w diecezji płockiej, z łaskami słynącą Pietą Oborską z XIV w., ma swoje początki w XVII w. Pierwszy kościół w Oborach powstał w 1605 roku, od początku opiekują się nim ojcowie karmelici. Potem powstał nowy, murowany kościół z widoczną z daleka 45-metrową wieżą. Wnętrze zostało urządzone w stylu barokowo-rokokowym i ozdobione malowidłami oraz ozdobami ze złota. Ołtarz główny pochodzi z 1696 roku, w XVIII wieku był kilkakrotnie przebudowywany i odnawiany. Niszę w środkowym polu ołtarza zajmuje figura Matki Bożej Bolesnej, patronki świątyni.
Rzeźbę tę, już wsławioną cudami, przywieźli ze sobą bydgoscy karmelici. Cudowna figura ocalała w czasie najazdów szwedzkich, choć wojska szwedzkie kilkukrotnie napadały na klasztor. To tylko wzmogło kult Matki Bożej i w 1747 roku wystąpiono z prośbą o rozpoczęcie procesu koronacyjnego. Jeszcze w 1761 roku zanotowano i udokumentowano 78 nadzwyczajnych łask i cudów, lecz wkrótce Rzeczpospolita przestała istnieć i proces został wstrzymany. Karmelici pozostali jednak w Oborach przez cały okres zaborów, co też przypisano cudownemu wstawiennictwu Matki Bożej Bolesnej. W 1864 roku rząd carski zakazał pielgrzymek, ale i tak prywatnie rzesze ludzi ściągały do Obór.
Ta skromna, niewielka figurka wyrzeźbiona w lipowym drewnie, trwała wśród modlącego się ludu aż do wybuchu wojny w 1939 roku. Ukryto ją przed hitlerowcami, zamykając w drewnianej skrzyni w jednej z katakumb. Następnie, z obawy przed jej odkryciem, skrzynię z Pietą zakopano pod budynkiem gospodarczym w okolicy Stalmierza. Najcenniejszy skarb ocalił, ale wilgoć uszkodziła polichromię i drzewo. W maju 1945 roku oborska Pieta przeszła pierwszą, a w 1971 roku drugą konserwację. Madonna wróciła na swoje dawne miejsce w niszy głównego ołtarza kościoła. 18 lipca 1976 roku na placu przed sanktuarium kard. Stefan Wyszyński wraz z biskupem płockim Bogdanem Sikorskim i biskupem pomocniczym Janem Wosińskim, ozdobił figurę Matki Bożej Bolesnej papieskimi koronami.
Obory są dziś znanym w kraju sanktuarium, do stóp Matki Bożej Bolesnej spieszą mieszkańcy Ziemi Dobrzyńskiej, Warmii, Kujaw, Ziemi Chełmińskiej i Michałowskiej oraz Pomorza. 3 maja 1982 roku wiernym pielgrzymującym do Matki Boskiej w Oborach udzielił błogosławieństwa Ojciec Święty Jan Paweł II. Szczególnie tłumnie wierni gromadzą się tu na sobotnich Wieczernikach Królowej Pokoju (zainicjowanych w 1999 roku), 16 lipca (podczas głównego odpustu Matki Bożej Szkaplerznej), 15 sierpnia (we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 15 września (w święto Matki Bożej Bolesnej).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.