Nocne zwiedzanie miasta z koncertem podopiecznych franciszkańskiego ośrodka „San Damiano”
01 sierpnia 2024 | 14:17 | dziar | Chęciny Ⓒ Ⓟ
Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin w sobotę 3 sierpnia – wydarzenie, które przyciąga do historycznego miasteczka u podnóża Zamku Królewskiego zarówno mieszkańców gminy, jak i gości z całej Polski, jest w tym roku pełne atrakcji – z koncertem podopiecznych franciszkańskiego ośrodka dla uzależnionych, z wejściem do synagogi i chęcińskich kościołów.
Początek nocnego zwiedzania zaplanowano na godz. 19:00. Zbiórka zainteresowanych odbędzie się przy parkingu obok hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami”. Turyści będą pod opieką przewodników.
Wydarzenie rozpocznie wizyta w klasztorze ojców franciszkanów z kościołem z czasów kazimierzowskich, w czasach PRL zamienionym na restaurację z dancingiem. Tam zaplanowano koncert podopiecznych ośrodka San Damiano.
Działalność franciszkanów w Chęcinach skierowana do osób wymagających terapii uzależnień, pod wspólnym szyldem ośrodka San Damiano, trwa od blisko 20 lat. W praktyce wyraża się poprzez realizowany na miejscu Projekt „Franciszkańskiego Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień”, którego celem jest szeroko rozumiana profilaktyka uzależnień oraz udzielanie profesjonalnej pomocy osobom zagrożonym, uzależnionym oraz rodzinom. Korzystają z tej oferty ludzie z całej Polski.
Następnie na trasie zwiedzania jest klasztor klauzurowych sióstr bernardynek.
Świątynia klasztorna została zbudowana w stylu wczesnobarokowym. Jest złożona z dwuprzęsłowej nawy z półkolistą absydą prezbiterialną (pochodzącą prawdopodobnie z XVI wieku) i nowszej części zachodniej (zbudowanej po 1673 roku), również dwuprzęsłowej, z chórem zakonnym znajdującym się na piętrze. Klasztor powstał pod koniec XVII wieku dla zakonu klarysek. W 1700 i 1731 roku został zniszczony przez pożary. W XIX wieku został gruntownie przebudowany. Klaryski mieszkały w klasztorze do początku XX wieku. Od 1930 roku klasztor jest własnością sióstr bernardynek.
Kolejne elementy wyprawy to renesansowa kamienica „Niemczówka”, zrewitalizowany Dolny Rynek i oddana w tym roku do użytku, po gruntowanej renowacji – synagoga, spełniająca funkcje edukacyjne i muzealne. Tam zaplanowano koncert Elizy Gajek oraz występ Teatru Ognia LABAREDA.
Inwestycja restauracji synagogi pochłonęła ponad 9 mln zł, przy dużym dofinansowaniu zewnętrznym (unijnym, ministerialnym) powodującym stosunkowo niewielki relatywnie wkład samej gminy. Synagogę w Chęcinach wybudowano ok. 1640 r., dzięki przywilejowi Władysława IV Wazy. Była rozbudowywana po pożarze 1905 r. Poważnych uszkodzeń doznała w latach 1939-1944. Wiosną w 1941 Niemcy założyli w Chęcinach getto, a w 1942 r. ok. 4 tys. osób wywieźli do obozu Zagłady w Treblince.
Po II wojnie światowej budynek służył mieszkańcom m.in. jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka, a w kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia. W latach 2008 – 2010 była tutaj siedziba Urzędu miasta i Gminy. Potem budynek opustoszał, ale miasto zabiegało o remont i uregulowanie stanu prawnego nieruchomości. Te prace trwały około 10 lat, jednocześnie gminie udało się też pozyskać pieniądze na prace renowacyjne. Obiekt jest dostępny dla turystów od lutego br.
Z kolei obecność zakonów i ich śladów przypomni przejście Ścieżki Mnicha, a na koniec zwiedzania ma być nocna wizyta na Zamku Królewskim w Chęcinach z XIII/IV wieku – i spotkanie z Białą Damą, czyli królową Boną, która według legend dotąd opłakuje tutaj pozostawione w Polsce skarby.
Uczestnicy proszeni są o zabranie lampionów, latarek, pochodni itp.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.